Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

Pytanie:

"Chodzi o możliwość przedawnienia przestępstwa z artykułu 56 KKS. Jeżeli w roku 2001 uszczuplenie podatku wyniosło 80 tys. PLN, w roku 2002 70 tys. PLN, a w roku 2003 70 tys. PLN, to czy dla postawienia zarzutów z art. 56KKS będzie się stosowało paragraf 1, czy też paragraf 2? Czy można dla należności z roku 2001 zastosować art. 44 paragraf 1 pkt.1. oraz pragraf 3? Chodzi o zagrożenie karą. Czy z tytułu uszczuplonych kwot grozi grzywna czy też kara pozbawienia wolności?"

Odpowiedź prawnika: Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

Artykuł 54 k.k.s. dotyczy czynów polegających na narażeniu Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na uszczuplenie należności podatkowych w trakcie postępowania podatkowego. Już samo narażenie na uszczuplenie jest czynem karalnym, natomiast wysokość narażenia jest istotna dla kwalifikacji czynu jako przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Paragraf 2 omawianego artykułu wyróżnia czyn polegający na narażeniu na uszczuplenie małej wartości. W myśl art. 53 § 14 k.k.s. mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia. W roku 2001 najniższe miesięczne wynagrodzenia oscylowało wokół kwoty 760 zł, kwota ta pomnożona przez 200 daje kwotę w granicach 152.000 zł. Należy uznać, iż czyn narażenia na uszczuplanie do kwoty oscylującej w granicach wyżej podanych jest zagrożony jedynie karą grzywny.

W przypadku narażenia na uszczuplenie w kwocie wyższej, niż określona w paragrafie 2, czyn zagrożony jest karą grzywny, karą pozbawienia wolności lub obiema karami łącznie.

Natomiast artykuł 44 k.k.s dotyczy ustania karalności przestępstwa skarbowego. W sytuacji, gdy omawiany czyn jest czynem narażenia na uszczuplenie małej wartości, należy uznać, iż w takim przypadku ustanie karalności nastąpi po upływie trzech lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności tej należności. Jeżeli sprawca przestępstwa skarbowego dopuścił się uszczuplenia lub narażenia na uszczuplenie należności celnej, bieg jego przedawnienia rozpoczyna się z dniem, w którym powstał dług celny. Jeżeli nie jest możliwe określenie dnia powstania długu celnego, bieg przedawnienia przestępstwa skarbowego rozpoczyna się z dniem najwcześniejszym, w którym istnienie długu celnego zostało ustalone.

W przypadku przeciwnym, czyli gdy przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności, ustanie karalności nastąpi dopiero z upływem lat 5 – również ten termin jest liczony w sposób opisany powyżej. Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Szymon 2014-01-29 17:44:04

    Witam mam stawiany ten sam paragrag 76 paragraf 2 - Kupilem od klienta towar wprowadzilem f-vat podatek dochodowy zaplacilem i sprzedalem towar zagraniaca - zglosilem sie o zwrot podatku vat i sie zaczelo - klient nie zaksiegowal f- vat i ja mam teraz problemy - ciaganie po uks itd - co mi moze za to grozic i czy odzyskam swoje pieniadze ???? prosze o jakas pomoc

  • Alicja 2012-11-18 02:40:07

    Jestem podejrzana z art 54 k.k.s już 2 lata prowadzone jest śledztwo przez Prokuratora i mimo Odpowiedzi z UKS-u że nie naraziłam Skarb Państwa na uszczulenie, Prokurator nie chce umorzyć śledztwa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika