Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

Pytanie:

Chodzi o możliwość przedawnienia przestępstwa z artykułu 56 KKS. Jeżeli w roku 2001 uszczuplenie podatku wyniosło 80 tys. PLN, w roku 2002 70 tys. PLN, a w roku 2003 70 tys. PLN, to czy dla postawienia zarzutów z art. 56KKS będzie się stosowało paragraf 1, czy też paragraf 2? Czy można dla należności z roku 2001 zastosować art. 44 paragraf 1 pkt.1. oraz pragraf 3? Chodzi o zagrożenie karą. Czy z tytułu uszczuplonych kwot grozi grzywna czy też kara pozbawienia wolności?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Artykuł 54 k.k.s. dotyczy czynów polegających na narażeniu Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na uszczuplenie należności podatkowych w trakcie postępowania podatkowego. Już samo narażenie na uszczuplenie jest czynem karalnym, natomiast wysokość narażenia jest istotna dla kwalifikacji czynu jako przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Paragraf 2 omawianego artykułu wyróżnia czyn polegający na narażeniu na uszczuplenie małej wartości. W myśl art. 53 § 14 k.k.s. mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia. W roku 2001 najniższe miesięczne wynagrodzenia oscylowało wokół kwoty 760 zł, kwota ta pomnożona przez 200 daje kwotę w granicach 152.000 zł. Należy uznać, iż czyn narażenia na uszczuplanie do kwoty oscylującej w granicach wyżej podanych jest zagrożony jedynie karą grzywny.

W przypadku narażenia na uszczuplenie w kwocie wyższej, niż określona w paragrafie 2, czyn zagrożony jest karą grzywny, karą pozbawienia wolności lub obiema karami łącznie.

Natomiast artykuł 44 k.k.s dotyczy ustania karalności przestępstwa skarbowego. W sytuacji, gdy omawiany czyn jest czynem narażenia na uszczuplenie małej wartości, należy uznać, iż w takim przypadku ustanie karalności nastąpi po upływie trzech lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności tej należności. Jeżeli sprawca przestępstwa skarbowego dopuścił się uszczuplenia lub narażenia na uszczuplenie należności celnej, bieg jego przedawnienia rozpoczyna się z dniem, w którym powstał dług celny. Jeżeli nie jest możliwe określenie dnia powstania długu celnego, bieg przedawnienia przestępstwa skarbowego rozpoczyna się z dniem najwcześniejszym, w którym istnienie długu celnego zostało ustalone.

W przypadku przeciwnym, czyli gdy przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności, ustanie karalności nastąpi dopiero z upływem lat 5 – również ten termin jest liczony w sposób opisany powyżej. Karalność przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publicznoprawnej ustaje także wówczas, gdy nastąpiło przedawnienie tej należności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Szymon

29.1.2012 17:44:4

Re: Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

Witam mam stawiany ten sam paragrag 76 paragraf 2 - Kupilem od klienta towar wprowadzilem f-vat podatek dochodowy zaplacilem i sprzedalem towar zagraniaca - zglosilem sie o zwrot podatku vat i sie zaczelo - klient nie zaksiegowal f- vat i ja mam teraz problemy - ciaganie po uks itd - co mi moze za to grozic i czy odzyskam swoje pieniadze ???? prosze o jakas pomoc

Alicja

18.11.2010 2:40:7

Re: Narażenie na uszczuplenie należności podatkowych

Jestem podejrzana z art 54 k.k.s już 2 lata prowadzone jest śledztwo przez Prokuratora i mimo Odpowiedzi z UKS-u że nie naraziłam Skarb Państwa na uszczulenie, Prokurator nie chce umorzyć śledztwa

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: