Niedopełnienie obowiązków przez biegłego
Pytanie:
"Co można zrobić jeżeli biegły sądowy nie wykonuje swojej pracy we właściwy sposób, czyli w swojej ocenie podaje nieprawdziwe informacje?"
Odpowiedź prawnika: Niedopełnienie obowiązków przez biegłego
Zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości o biegłych i tłumaczach sądowych (Dz. U. nr 18 poz. 112 z 1997 roku z późniejszymi zmianami; biegły i tłumacz przed objęciem funkcji składa wobec prezesa sądu, w którego okręgu zostaje powołany, przyrzeczenie według następującej roty: "Świadomy znaczenia mych słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki (biegłego sądowego, tłumacza przysięgłego) wykonywać będę z całą sumiennością i bezstronnością" . Biegły ma zatem obowiązek rzetelnie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Biegły jest ponadto niezależny w swojej ocenie. Może zdarzyć się, że strona nie zgadza się z opinią biegłego, którego sąd wyznacza, sąd powinien wówczas zakreślić stronie termin na złożenie zarzutów do opinii biegłego. Należy ponadto zaznaczyć, że sąd nie jest związany opinią biegłego, i jeżeli uzna stan w niej przedstawiony jako nieprawdziwy, nie weźmie go pod uwagę. Strona może także wnioskować o dopuszczenie dowodu z opinii innego biegłego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?