Niewykowanie umowy przedwstępnej
Pytanie:
"Podpisaliśmy umowę przedwstępną nie mającą formy aktu notarialnego z pełnomocniczką właścicielki mieszkania na zakup mieszkania. Pełnomocniczka w ostatniej chwili się wycofała. W umowie mieliśmy zapisane, że jeśli strona się wycofa, to ponosi karę 10.000. Wysłaliśmy także pisma wzywające do zapłaty - jedno z nich nie zostało odebrane. Proszę o informacje, w jakiej formie należy złożyć pozew do sądu i przeciw komu taki pozew należy złożyć. Jakie elementy powinien zawierać? Czy przeciw właścicielce mieszkania (od lat mieszka w Stanach), czy przeciw pełnomocniczce?"
Odpowiedź prawnika: Niewykowanie umowy przedwstępnej
Warunki formalne pozwu precyzuje norma art. 126 w zw. z art. 187§1 Kodeksu Postępowania Cywilnego (kpc). Pozew powinien zawierać:
-
oznaczenie sądu, do którego jest skierowany, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
-
jako pismo pierwsze w sprawie - oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu;
-
oznaczenie rodzaju pisma (tzn. oznaczenie, iż jest to pozew);
-
dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba, że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
-
przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;
-
dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
-
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
-
wymienienie załączników.
W przedmiocie wymogów formalnych pisma procesowego zapraszamy do lektury artykułu Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym.
Z istoty konstrukcji pełnomocnictwa wynika, iż to mocodawca, a nie pełnomocnik działający w jego imieniu i na jego rachunek, jest stroną stosunku prawnego – zatem, to właścicielka mieszkania jest stroną zawartej z Państwem umowy przedwstępnej i to przeciwko niej należy wytoczyć powództwo o zapłatę. W związku z tym, iż właścicielka mieszkania od lat zamieszkuje w Stanach, (nie ma miejsca zamieszkania w Polsce), powództwo przeciw niej mogą Państwo, wedle własnego wyboru, wytoczyć przed sąd rejonowy:
-
jej ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, w związku z tym, iż nie posiada ona w Polsce miejsca pobytu (art.28 kpc),
-
miejsca, gdzie umowa przyrzeczona (umowa sprzedaży nieruchomości) miała zostać zawarta (sąd miejsca wykonania zobowiązania; art.34 kpc).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?