Niewywiązywanie się z zawartej umowy

Pytanie klienta:

""Wykonuję prace budowlane jako podwykonawca. Mam problemy z otrzymaniem umówionej zaliczki z racji wykonanych prac budowlanych. Czy mam prawo rozwiązać umowę z głównym wykonawcą jednocześnie żądając zapłaty za wykonane prace?""

Odpowiedź prawnika:

Trudno odnieść się szczegółowo do sytuacji przedstawionej w pytaniu odnośnie zaliczki, którą miał otrzymać podwykonawca, czy nie chodzi tutaj o kwestię częściowego wynagrodzenia, które miał otrzymywać podwykonawca. Przede wszystkim należałoby w sposób dokładny zapoznać się z treścią umowy. Jeżeli w umowie wskazano, iż podwykonawca w ramach prac zleconych będzie otrzymywał wynagrodzenie za poszczególne etapy wykonanej pracy lub za przepracowanie określonych jednostek czasowych to wówczas nabywa względem zleceniodawcy wierzytelność, której realizacji będzie mógł dochodzić przed sądem. Brak realizacji ze strony zleceniodawcy obowiązków wynikających z zawartej ze zleceniobiorcą umowy może doprowadzić do dostąpienie przez tego ostatniego od umowy. Przyczyną uzasadniającą podjęcie takiej decyzji byłby wówczas fakt nie realizowania przez jedną ze stron umowy jej postanowień.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.