Niezachowanie tajności w głosowaniu

Pytanie:

"Podczas głosowania w konkursie na dyrektora szkoły który odbył się w urzędzie miejskim głosujący członkowie komisji na kartkach siedząc obok siebie byli w stanie zauważyć kto na jakiego kandydata głosował. Przewodniczący zbierał karty do ręki widząc, kto oddał jaki głos. Nawet ja (jako kandydat), będąc za szklanymi drzwiami, widziałem przewodniczącego, który odbierał karty, które nie były złożone (nie zagięte tak, aby nikt nie widział). Po odebraniu karty przewodniczący spoglądał na nią i na członka - po prostu wiedział, kto na jakiego kandydata głosował. Czy została naruszona procedura tajności głosowania i jakie konsekwencje to rodzi w przypadku konkursu na dyrektora szkoły? Czy odwołanie w tej sprawie składa się do kuratora czy do delegatury zamiejscowej kuratorium? "

Odpowiedź prawnika: Niezachowanie tajności w głosowaniu

Regulamin konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki i trybu pracy komisji konkursowej określa Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 28 maja 2004 r. (Dz.U. 2004 r., Nr 128, poz. 1339). Zgodnie z § 7 ust. 3 komisja wyłania kandydata na stanowisko dyrektora w głosowaniu tajnym. Ma to zapewnić anonimowość głosujących. Z opisu sytuacji wynika, iż warunek ten nie został zachowany.

Zgodnie z § 10 kandydat może, w terminie 7 dni od dnia posiedzenia komisji, zgłosić do organu prowadzącego szkołę (rada gminy, rada powiatu, minister etc. - w zależności od szkoły) lub placówkę zastrzeżenia, jeżeli uzna, że zostały naruszone przepisy dotyczące przeprowadzania konkursu. § 11 stanowi natomiast, iż organ prowadzący szkołę lub placówkę unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie w przypadku stwierdzenia:

  1. nieuzasadnionego odrzucenia oferty;
  2. przeprowadzenia przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganej obecności 2/3 jej członków;
  3. innych nieprawidłowości w postępowaniu konkursowym, które mogły wpłynąć na wynik konkursu.

Niezachowanie tajności mieści się w tym ostatnim punkcie. Unieważnienie konkursu byłoby zatem możliwe tylko wtedy, gdy zostanie wykazane, iż to uchybienie mogło wpłynąć na rezultat głosowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tajniak 2013-02-20 17:14:54

    Nie zachowanie tajności głosowania powinno bezdyskusyjnie skutkować unieważnieniem wyborów. Mądrzy ludzie tak ustalili, a teraz "mądrzejszym" trzeba udowadniać że tajność jest lepsza i sprawiedliwsza od jawnych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika