Nieznany współwłaściciel
Pytanie:
"Jestem właścicielem nieruchomości wspólnej - jest to kamienica - w udziale 5/6. Właścicielem 1/6 jest osoba mi nie znana. Są to części nie wydzielone, ja władam całością płacę podatki dokonuję remontów, czerpię pożytki. Czy biegnie do tej części zasiedzenie? Ten stan już trwa 15 lat. Jednak może się okazać, że nagle ujawni się ten nie znany współwłaściciel, a ja chcę się zabezpieczyć i ponoszone nakłady na nieruchomość wpisać do księgi wieczystej. Jak to zgodnie z prawem uczynić?"
Odpowiedź prawnika: Nieznany współwłaściciel
Nie ma w polskim prawie instytucji, która pozwalałaby współwłaścicielowi oznaczyć w księdze wieczystej wysokość nakładów, jakie poniósł on na tą nieruchomość. Może to mieć miejsce pośrednio, jeśli np. współwłaściciel postawi, na nie zabudowanej do tej pory nieruchomości, dom. W takiej sytuacji dokonuje się zmiany opisu nieruchomości w ewidencji gruntów oraz w księdze wieczystej. W świetle prawa współwłaściciel, który poniósł nakłady na nieruchomość, może żądać od drugiego współwłaściciela zwrotu 1/6 ich sumy. Oczywiście w opisanej sytuacji realizacja tego roszczenia w praktyce może okazać się niemożliwa. Jednak taka możliwość powstanie, jeśli zgłosi się współwłaściciel. Inwestowanie w nieruchomości nie będzie więc obarczone większym niebezpieczeństwem, jeśli inwestujący właściciel będzie w stanie wykazać, jakie poniósł nakłady. Jeżeli np. nieruchomość jest zabudowana i właściciel remontuje budynek, to najlepiej będzie, jeśli zachowa odpowiednie rachunki. Co się tyczy podatków, to płacący je będzie mógł wystosować roszczenie regresowe o zwrot 1/6. Należy jednak pamiętać, że nieobecnemu właścicielowi należą się pożytki. Stąd powyższe sumy, w razie pojawienia się właściciela będą podlegać rozliczeniu (chyba, że obaj właściciele z tego zrezygnują).
Przepisy przewidują dwa terminy zasiedzenia – 20 i 30 lat zależnie od tego, czy posiadacz samoistny był w dobrej czy złej wierze. Informacje na temat przesłanek zasiedzenia znajdują się w artykule Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?