Nowe stanowisko pracy a BHP
Pytanie:
"Jestem dyrektorem instytucji. Zatrudniam od roku pracownika na stanowisku referenta ds. marketingu. Od 1 maja zmieniam nazwę jego stanowiska pracy na: referent ds. technicznych wpisując mu jednocześnie w zakres obowiązków nowe czynności, m.in. pracę fizyczną (przenoszenie sprzętu itp.). Czy w związku z tym pracownik powinien przejść ponownie badania lekarskie oraz kurs BHP? Jakie jeszcze inne obligacje wynikają z nowej sytuacji?"
Odpowiedź prawnika: Nowe stanowisko pracy a BHP
Zmiana stanowiska pracy powinna nastąpić w drodze wypowiedzenia, bądź też porozumienia zamieniającego dotychczasowe warunki pracy, należy zatem zmienić umowę o pracę (oczywiście rozwiązanie to nie znajdzie zastosowania, gdy poprzedni stosunek pracy wygasł i podpisywana jest nowa umowa).
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy. Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego (tego samego) pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Zatem, jeżeli nowe stanowisko zalicza się do stanowisk o takich samych warunkach pracy, nie ma potrzeby poddawania pracownika ponownemu badaniu lekarskiemu. Wydaje się, że w opisanym przypadku te warunki pracy są inne (praca fizyczna).
Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Przepis ten, naszym zdaniem znajdzie również zastosowanie w przypadku wypowiedzenia/porozumienia zmieniającego. Zatem, w przypadku gdy następuje zmiana stanowiska pracy, konieczne jest przeprowadzenie szkolenia.
Osoba opisywana w pytaniu może być zwolniona z odbycia pierwszego szkolenia okresowego jeżeli:
-
przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu u innego pracodawcy w wyżej wskazanym okresie wymaganego szkolenia okresowego;
-
odbyła w wyżej wskazanym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?