Obiektywne dobro dziecka

Pytanie:

"Co należy rozumieć pod pojęciem "obiektywne dobro dziecka"? "

Odpowiedź prawnika: Obiektywne dobro dziecka

Pojęcie obiektywnego dobra dziecka nie ma swej ustawowej definicji. Należy w związku z tym odwołać się do kategorii pozaprawnych. Przede wszystkim dziecku, jak każdemu człowiekowi przysługuje prawo do godziwych warunków życia. Dobro dziecka, z pewnością będzie wymagało troski rodziców o właściwy rozwój i wychowanie dziecka. Wszystkie poczynania rodziców powinny być kierowane tak, aby jak najlepiej służyły interesom dziecka. Obiektywne dobro dziecka powinno być oceniane na podstawie obiektywnie przyjętych reguł prawidłowego postępowania, przy uwzględnieniu wieku dziecka, stopnia rozwoju fizycznego i psychicznego, uzdolnień. Należy również uwzględnić cechy charakterologiczne, a także właściwość rodziny i środowiska, w którym się wychowuje. Dobro dziecka należy odnosić również do płaszczyzny majątkowej. Dobro dziecka przejawia się również w dbałości o prawidłową gospodarkę i zarząd jego majątkiem. Dobro dziecka wymaga od rodzieców maksymalnego stopnia staranności i dbałości o jego interesy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ann 2014-05-25 13:27:20

    Bardzo mało, brak autora, jakiejś literatury. Nie skorzystałam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika