Objęcie nowych udziałów w spółce z o. o.

Pytanie:

"Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. Czy dotychczasowy wspólnik może złożyć oświadczenie o objęciu nowych udziałów w podwyższonym kapitale, ale jednocześnie nie wnieść wpłaty na pokrycie kapitału? Czy objęcie nowych udziałów jest możliwe tylko w przypadku pokrycia kapitału?"

Odpowiedź prawnika: Objęcie nowych udziałów w spółce z o. o.

Sama uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce z o. o. nie powoduje jeszcze, że podwyższony zostaje kapitał zakładowy spółki. Skutek w postaci podwyższenia kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania podwyższenia do rejestru. Aby podwyższenie zostało wpisane do rejestru zarząd powinien dokonać jego zgłoszenia na formularzu KRS-Z3 do zgłoszenia dołączając:

  • uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego

  • oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,

  • oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione.

Co prawda sąd rejestrowy nie sprawdza czy wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały rzeczywiście wniesione przez wszystkich wspólników, opierając się jedynie na oświadczeniach wszystkich członków zarządu, więc teoretycznie możliwe jest, że członkowie zarządu złożą takie oświadczenia mimo nie wniesienia wkładów prze wszystkich członków zarządu. Jednak w praktyce ze względu na odpowiedzialność majątkową członków zarządu mało prawdopodobne, aby zgodzili się oni złożyć takie oświadczenia w sytuacji, gdy wkłady nie zostały wniesione.

Wyjątkiem od konieczności wnoszenia wkładów na pokrycie podwyższenia kapitału zakładowego jest dokonanie podwyższenia ze środków spółki. W takim przypadku nie jest również konieczne składanie przez wspólników spółki oświadczeń o objęciu nowych udziałów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika