Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Do skutków opóźnienia się przez wykonawcę z rozpoczęciem robót lub wykończeniem obiektu albo wykonywania przez wykonawcę robót w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową, do rękojmi za wady wykonanego obiektu, jak również do uprawnienia inwestora do odstąpienia od umowy przed ukończeniem obiektu stosuje się odpowiednio przepisy o umowie o dzieło.
Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów.
W przypadku wady nieistotnej, w sytuacji gdy:
-
wady usunąć się nie dadzą,
-
lub gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim,
-
lub w sytuacji gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w wyznaczonym przez zamawiającego terminie,
zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku.
Przepisy nie określają warunków jakie powinno spełniać pismo wzywające do zwrotu części wypłaconego wynagrodzenia. Nie istnieje również obowiązek wysłania takiego pisma, niemniej jednak warto takie pismo sporządzić. Powinno ono być skierowane do wykonawcy, zawierać wskazanie wad, stwierdzenie iż, przykładowo, wykonawca nie usunął wad w terminie wyznaczonym, wskazanie kwoty o jaką obniżono wynagrodzenie i wyznaczenie terminu w jakim oczekuje się na zwrot wypłaconego wynagrodzenia.
Jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część. W sytuacji gdy wykonawca nieprawidłowo zużył materiały, można żądać zwrotu ich wartości w części w jakiej nie zostały zużyte w sposób odpowiedni.
Ze względu na fakt, iż omawianych wierzytelności nie można uznać za bezsporne, należy uznać, iż nie można dokonać potrącenia omawianych należności z kwot należnych z tytułu innych umów.