Obowiązek doręczenia odpisu orzeczenia

Pytanie:

"Czy sąd po ogłoszeniu wyroku obowiązany jest do doręczenia stronom jego odpisu?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek doręczenia odpisu orzeczenia

Generalna zasada obowiązująca zarówno w sprawach cywilnych jak i karnych stanowi, iż wyroki, które zostały wydane i ogłoszone na rozprawie z urzędu nie zostają doręczone stronom postępowania. Aby zatem uprawnione strony mogły uzyskać odpis wyroku, który zapadł na rozprawie winny wystąpić do sądu z pisemnym wnioskiem o wydanie takiego odpisu. W sprawach karnych oskarżony może uzyskać jeden odpis wyroku bezpłatnie. W sprawach cywilnych uzyskanie odpisu uwarunkowane jest od uiszczenia stosownej opłaty sądowej (nie dotyczy to osób zwolnionych od kosztów procesu). Wyjątkiem od wspomnianej reguły są wyroki zaoczne, które w każdym wypadku doręczane są stronom z urzędu, od których później stronom przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika