Obowiązek ogłoszenia przetargu

Pytanie:

"Gmina jest organem prowadzącym dla szkół z tereny gminy. Przeznacza środki na remonty budynków. W bieżącym roku na trzech budynkach należy dokonać wymiany pokrycia dachowego. Czy gmina powinna traktować to jako jedno zadanie i ogłosić przetarg na wymianę pokrycia we wszystkich szkołach, czy możliwe jest wydzielenie jednego budynku jako oddzielnego zadania. Koszt robót na tym budynku nie przekracza 3000 euro, a ogłoszenie przetargu znacznie podniesie koszt zadania."

Odpowiedź prawnika: Obowiązek ogłoszenia przetargu

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o zamówieniach publicznych, zamawiające nie może w celu uniknięcia stosowania procedur przewidzianych tą ustawą dzielić zamówienia na części oraz zaniżać wartość zamówienia. Jeżeli więc zadaniem przewidzianym dla gminy był remont dachów wszystkich szkół, nie można uniknąć procedury przetargowej. Jeżeli jednak budynki szkolne nie stanowią jednej całości, lub nie są ze sobą w sposób techniczny powiązane, wydaje się, iż możliwym byłoby wyodrębnienie zadań, dotyczących remontu dachu dla poszczególnych szkół. W takim wypadku, jeżeli koszt inwestycji nie przekracza 3000 euro, nie byłoby konieczne rozpoczynanie procedury przetargowej.
Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika