Obowiązek płacenia czynszu po rozwodzie

Pytanie:

"Po rozwodzie, który miał miejsce w lutym br mieszkałem wraz z ex-żoną i dwójką dzieci we wspólnym mieszkaniu (spółdzielcze-własnościowe). Zajmowałem jeden z trzech pokoi przyznany mi przez sąd. Dwa miesiące temu kupiłem na kredyt mieszkanie, do którego się przeprowadziłem i przemeldowałem. Złożyłem też w sądzie wniosek o podział majątku dorobkowego. Ex-żona nie chce płacić czynszu za mieszkanie, w którym od dwóch miesięcy mieszka wyłącznie ona wraz dziećmi, nie płaciła też czynszu wcześniej, gdy po rozwodzie mieszkaliśmy w jednym mieszkaniu. Na dzieci płacę alimenty w wysokości określonej przez sąd. Ex-żona twierdzi, że to ja powinienem płacić czynsz, gdyż jestem głównym najemcą. Sytuacja finansowa ex-żony jest bardzo dobra - może nawet lepsza od mojej. W jaki sposób mogę ją skłonić, aby płaciła czynsz?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek płacenia czynszu po rozwodzie

Obowiązek uiszczania opłat związanych za spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu obciąża wszystkich uprawnionych, a nie tylko uprawnionego, który jest członkiem spółdzielni („głównym najemcą”).

W przypadku długotrwałego zalegania z czynszem zarząd spółdzielni na wniosek rady nadzorczej może wystąpić z wnioskiem o dokonanie sprzedaży lokalu w drodze licytacji. Jeżeli sąd orzekając w wyroku rozwodowym o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania nie nałożył obowiązku uiszczania czynszu na jednego z małżonków, to należy przyjąć, iż byli małżonkowie są tak samo zobowiązani.

Czynsz będzie obciążał oboje do czasu podziału majątku i przyznaniu mieszkania na rzecz jednego z byłych małżonków.

Były mąż w przedstawionej sytuacji może w trakcie podziału majątku żądać zwrotu połowy płaconego przez siebie czynszu. Nie ma natomiast możliwości wystąpienia do sądu o zapłatę odpowiedniej części czynszu na rzecz spółdzielni. Z pozwem takim mogłaby wystąpić tylko spółdzielnia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marian 2020-03-26 11:14:28

    Witam urzyczylismy mieszkanie swoim dzieciom w zamian za oplaty czynszowe oraz dbanie o nalerzyty stan mieszkania jakis czas bylo wporzandku aleodputora roku sa po rozwodie izaczely sie problemy z oplatamy za czynsz sa juz duze zaleglosciw danym mieszkaniu zamiszkuja byla moja synowa i dwoje wnukuw orazbyly maz muj syn ktury placi alimenty na dzieci oraz na jedno dziecko otrzymywane jest 500 plu i synowa pracuje prosze mi powiedziedz kto powinien splacic zadlurzeni oraz ile kazdy powinien placic za czynsz dawalem im pisma alw nic nie daje co mam wiec uczynic bo zadlurzenie rosnie pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika