Obowiązek płacenia czynszu po rozwodzie

Pytanie klienta:

""Po rozwodzie, który miał miejsce w lutym br mieszkałem wraz z ex-żoną i dwójką dzieci we wspólnym mieszkaniu (spółdzielcze-własnościowe). Zajmowałem jeden z trzech pokoi przyznany mi przez sąd. Dwa miesiące temu kupiłem na kredyt mieszkanie, do którego się przeprowadziłem i przemeldowałem. Złożyłem też w sądzie wniosek o podział majątku dorobkowego. Ex-żona nie chce płacić czynszu za mieszkanie, w którym od dwóch miesięcy mieszka wyłącznie ona wraz dziećmi, nie płaciła też czynszu wcześniej, gdy po rozwodzie mieszkaliśmy w jednym mieszkaniu. Na dzieci płacę alimenty w wysokości określonej przez sąd. Ex-żona twierdzi, że to ja powinienem płacić czynsz, gdyż jestem głównym najemcą. Sytuacja finansowa ex-żony jest bardzo dobra - może nawet lepsza od mojej. W jaki sposób mogę ją skłonić, aby płaciła czynsz?""

Odpowiedź prawnika:

Obowiązek uiszczania opłat związanych za spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu obciąża wszystkich uprawnionych, a nie tylko uprawnionego, który jest członkiem spółdzielni („głównym najemcą”).

W przypadku długotrwałego zalegania z czynszem zarząd spółdzielni na wniosek rady nadzorczej może wystąpić z wnioskiem o dokonanie sprzedaży lokalu w drodze licytacji. Jeżeli sąd orzekając w wyroku rozwodowym o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania nie nałożył obowiązku uiszczania czynszu na jednego z małżonków, to należy przyjąć, iż byli małżonkowie są tak samo zobowiązani.

Czynsz będzie obciążał oboje do czasu podziału majątku i przyznaniu mieszkania na rzecz jednego z byłych małżonków.

Były mąż w przedstawionej sytuacji może w trakcie podziału majątku żądać zwrotu połowy płaconego przez siebie czynszu. Nie ma natomiast możliwości wystąpienia do sądu o zapłatę odpowiedniej części czynszu na rzecz spółdzielni. Z pozwem takim mogłaby wystąpić tylko spółdzielnia.