Obowiązek pracownika do oddania odzieży ochronnej
Pytanie:
"Pracownica zakończyła umowę o z pracę z L4. Nie podpisała karty obiegowej, nie zdała mundurków, które otrzymała w październiku. Na prośbę o oddanie odzieży powołała się na artykuł prawny, że przebywa na L4 i nie ma takiego obowiązku bo jest na świadczeniu chorobowym. Co powinnam odpisać pracownicy?"
Odpowiedź prawnika: Obowiązek pracownika do oddania odzieży ochronnej
W pierwszej kolejności należałoby wskazać, że zgodnie z przepisem art. 2378. § 2 środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o których mowa w art. 2376 § 1 i art. 2377 § 1, stanowią własność pracodawcy.
Brak zwrotu można kwalifikować jako kradzież. Niestety, brak zwrotu odzieży nie może skutkować np. potrąceniem jej równowartości z wypłaty.
Wskazać przy tym trzeba, że pracodawca winien mieć opracowany regulamin gospodarowania odzieżą roboczą, tam również powinny znaleźć się odpowiednie postanowienia co do trybu postępowania ze zwrotem odzieży roboczej. W przypadku zaś, gdy w regulaminie znajduje się wzmianka o amortyzacji odzieży, wówczas można obciążyć pracownika jej równowartością. Jednakże jej wyegzekwowanie, w braku stosownych postanowień regulaminu, będzie raczej trudne.
Sam fakt, że była pracownica przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim nie ma co do zasady żadnego znaczenia. Nie można przy tym uzależniać wydania świadectwa pracy od podpisania karty obiegowej, natomiast nie znając dokładnie przepisu prawa, na jaki powołuje się pracownica, trudno odnieść się do jej argumentów. Prosimy ewentualnie o doprecyzowanie w tej kwestii.
Dodajemy, że wskazane jest, aby sposoby rozliczania się pracowników z odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej w przypadku rozwiązania umowy o pracę były określone w ustalonych przez pracodawcę (po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami) w stosownych dokumentach, które powinny być przekazane do wiadomości pracownikom.
Wobec powyższego należy bezwzględnie wezwać pracownicę do wydania mienia pracodawcy ze wskazaniem, że stosunek pracy uległ zakończeniu a dalsze przetrzymywanie odzieży upoważnia do zawiadomienia organów ścigania oraz przenosi pełne ryzyka za jej uszkodzenie na byłą pracownicę, co naraża ją na odszkodowanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?