Obowiązek wymeldowania

Pytanie klienta:

""Jakie konsekwencje poniesie osoba, która nie mieszka w miejscu, w którym jest zameldowania i nie zamierza tego uczynić? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 15 ustawy o ewidecji ludności i dowodach osobistych osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego jest zobowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce jej pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Nie wypełnianie obowiązku meldunkowego (obowiązek meldunkowy polega również na wymeldowaniu się z pobytu stałego lub czasowego) stanowi wykroczenie podlegające Kodeksowi wykroczeń. Zgodnie z art. 147 par. 1 tej ustawy osoba, która nie dopełnia ciążącego na niej obowiązku meldunkowego podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. W związku z tym osoba, która bez wymeldowania opuściła i nie mieszka w miejscu w którym jest zameldowana na pobyt stały popełnia wykroczenie podlegające Kodeksowi wykroczeń. Ponadto na wniosek strony lub z urzędu organ gminy może wydać decyzję w sprawie wymeldowania takiej osoby. Przesłankami jednak takiego wymeldowania są po pierwsze utrata uprawnienia przez tą osobę do przebywania w lokalu, w którym jest zameldowana na pobyt stały i opuszczenie go przez nią bez wymeldowania . Decyzja w sprawie wymeldowania może również zostać wydana dla osoby, która bez wymeldowania opuściła miejsce stałego pobytu i nie przebywa w nim co najmniej 6 miesięcy, a nowego miejsca jej pobytu nie można ustalić.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.