Obowiązek zgłoszenia zmian do KRS
Pytanie:
"W lutym br. w spółce z o.o. złożył wymówienie z pełnienia funkcji jej prezes. Do chwili obecnej (lipiec) nie został złożony odpowiedni dokument w sądzie rejestrowym. Firma funkcjonuje normalnie, ponieważ do jej reprezentacji uprawnieni są zarówno wiceprezes, jak i prokurent. Czy w związku z niezłożeniem na czas wniosku o zmianę w KRS pozostali członkowie zarządu mogą ponieść jakąś karę? Czy od chwili złożenia wypowiedzenia prezes nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania powstałe po wypowiedzeniu?"
Odpowiedź prawnika: Obowiązek zgłoszenia zmian do KRS
Ustawodawca w art. 17 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, wprowadził domniemanie prawdziwości danych wpisanych do KRS. Jeżeli dane wpisane do Rejestru są niezgodne ze zgłoszeniem podmiotu lub bez tego zgłoszenia, podmiot ten nie może zasłaniać się wobec osoby trzeciej działającej w dobrej wierze zarzutem, że dane te nie są prawdziwe, jeżeli zaniedbał wystąpić niezwłocznie z wnioskiem o sprostowanie, uzupełnienie lub wykreślenie wpisu.
W przypadku zmiany danych objętych obowiązkiem ujawnienia w Rejestrze, osoby uprawnione zobowiązane są do złożenia wniosku o dokonania niniejszych zmian w Rejestrze, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.
W przypadku stwierdzenia, że wniosek o wpis do Rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie, sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. Jeżeli pomimo wezwania i nałożenia grzywny nie dokonano odpowiednich zmian sąd rejestrowy może ponawiać grzywnę. Jeżeli środki, o których mowa powyżej, nie spowodują złożenia wniosku o wpis lub dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe, a w Rejestrze jest zamieszczony wpis niezgodny z rzeczywistym stanem rzeczy, sąd rejestrowy wykreśla ten wpis z urzędu.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd rejestrowy może dokonać z urzędu wpisu danych odpowiadających rzeczywistemu stanowi rzeczy, o ile dokumenty stanowiące podstawę wpisu znajdują się w aktach rejestrowych, a dane te są istotne.
Mandat członka zarządu wygasa m.in. w momencie złożenia rezygnacji, a więc skutek wygaśnięcia mandatu następuje z mocy samego prawa. Z momentem wygaśnięcia mandatu, również wygasa odpowiedzialność członka zarządu.
SÄ…d Apelacyjny w wyroku z dnia 25 maja2006 r. (III Apz 16/006) wyraziÅ‚ stanowisko dotyczÄ…ce charakteru danych wpisanych w Rejestrze, w którym stwierdziÅ‚: „PodkreÅ›lić należy, że wpis oraz wykreÅ›lenie czÅ‚onka zarzÄ…du z rejestru przedsiÄ™biorców ma charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny, a wiÄ™c potwierdza jedynie istniejÄ…cy stan faktyczny. Omawiana norma prawna tworzy co prawda domniemanie prawdziwoÅ›ci tego wpisu, jednakże nie może stanowić generalnej zasady zmierzajÄ…cej do bezwzglÄ™dnego uznawania, że osoby formalnie figurujÄ…ce w tym rejestrze jako czÅ‚onkowie zarzÄ…du spółki prawa handlowego, wobec których zaniechano przeprowadzenia przewidzianych prawem procedur wykreÅ›lenia z rejestru, zgodnie z prawem reprezentujÄ… spółkÄ™ w ramach jej zarzÄ…du”.
W związku z powyższym od momentu złożenia rezygnacji z funkcji prezesa zarządu, nie ponosi Pan odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jednakże nadal istnieje domniemanie prawdziwości danych w Rejestrze w stosunku do osób trzecich. W przypadku roszczeń osób trzecich w stosunku Pańskiej osoby, będzie Pan zmuszony udowodnić brak swojej odpowiedzialności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?