Obowiązki wynajmującego i najemcy

Pytanie klienta:

""Moje pytanie dotyczy obowiązków wynajmującego i najemcy lokalu mieszkalnego. O ile w kodeksie sprawa ta nie budzi wątpliwości (generalnie za utrzymanie rzeczy odpowiada wynajmujący, a tylko "drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy są domeną najemcy"), o tyle w praktyce pojawiają się wątpliwości, co dokładnie jest "drobnym nakładem". Czy, np. wymiana zaworu wodnego od pralki, który uległ awarii leży po stronie wynajmującego czy najemcy? Czy, jeżeli posadzka lokalu mieszkalnego jest wykończona wykładziną to najmujący po wygaśnięciu umowy najmu powinien tę wykładzinę wyprać na mokro czy wystarczy poodkurzać? ""

Odpowiedź prawnika:

W tej kwestii istnieją duże rozbieżności zarówno w doktrynie jak i orzecznictwie. Kierując się zawartymi tam przesłankami należałoby stwierdzić, że drobne naprawy instalacji również obciążają najemcę. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby wzywać wynajmującego np. do naprawy pękniętego kolanka przy zlewie lub też spalonego gniazdka elektrycznego lub bezpiecznika. Zgodnie zaś z art. 675 Kodeksu cywilnego, po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. W związku z tym należy przyjąć, że w przypadku wykładziny należy ja "zwrócić" w takim stanie w jakim się ją otrzymało.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.