Obowiązkowe stawiennictwo osobiste powoda

Pytanie:

"Przejąłem wierzytelność na podstawie umowy powierniczego przelewu wierzytelności i skierowałem (po wezwaniu dłużnika do zapłaty) pozew do sądu cywilnego o wydanie nakazu zapłaty. Roszczenie wynika z oświadczenia pisemnego dłużnika zobowiązującego się do zwrotu pożyczki. Właśnie dostałem z tego sądu w tej sprawie wezwanie do stawienia się w charakterze strony (powoda), celem przesłuchania mnie. Adnotacja na wezwaniu: Stawiennictwo osobiste obowiązkowe. Co mi grozi, gdy nie stawie się osobiście na to wezwanie w tym sądzie na drugim krańcu Polski? Czy sąd odrzuci pozew a do tego ukarze mnie grzywną?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązkowe stawiennictwo osobiste powoda

Stawienie się strony na rozprawie leży w jej interesie. Nie stawiając się na rozprawę, strona sama pozbawia się możliwości udziału, a co za tym idzie uzupełniania i uściślania swoich wypowiedzi przed sądem. Zgodnie bowiem z art. 233 kpc, sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Sąd oceni na tej samej podstawie, jakie znaczenie nadać odmowie przedstawienia przez stronę dowodu lub przeszkodom stawianym przez nią w jego przeprowadzeniu wbrew postanowieniu sądu. Jednym słowem, Pana niestawiennictwo (w zależności od stanu faktycznego) może skutkować nie tym, że Sąd odrzuci pozew, leczy tym, że przegra Pan sprawę.

Sąd może w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy, zawiesić postępowanie z urzędu. Sprawa może się jednak toczyć dalej.

 Ponadto, za nie usprawiedliwione niestawiennictwo sąd może skazać Pana na grzywnę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika