Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Osoba zagraniczna w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tzn. mająca miejsce zamieszkania za granicą i nie posiadająca obywatelstwa polskiego) może prowadzić działalność gospodarczą w formie następujących spółek prawa handlowego: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej. Osoby zagraniczne mogą też przystępować do takich spółek oraz obejmować bądź nabywać ich udziały lub akcje, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej. Taka osoba może więc założyć jednoosobową spółkę z o.o., a także inną z wymienionych powyżej. Informacje o działaniach związanych z założeniem spółki z o.o znajdują się w artykule Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - sekwencja czynności.
Odmienne zasady dotyczą obywateli państw członkowskich UE i EFTA - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Obywatele tych państw mają prawo prowadzenia działalności gospodarczej na równi z obywatelami polskimi. Nie ma w tym wypadku ograniczeń co do formy prowadzenia działalności. Może to być działalność osoby fizycznej jednoosobowo lub działalność w formie spółki jawnej czy partnerskiej (oczywiście oprócz wyżej podanych rodzajów spółek). W przedstawionym przypadku nie jest więc nawet potrzebna karta stałego pobytu.
Należy dodatkowo jednak pamiętać o istniejących ograniczeniach w nabywaniu nieruchomości, o których więcej informacji można znaleźć w artykule Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców.