Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

Pytanie:

Jestem obywatelem Rosji. Posiadam kartę stałego pobytu od 3 lat. Zamierzam starać się o uzyskanie obywatelstwa polskiego, bardzo mi zależy na zostawieniu obywatelstwa rosyjskiego. Czy jest taka możliwość? Wiem, że konwencja między Rosją a Polską o niemożliwości posiadania podwójnego straciła ważność.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Ustawa o obywatelstwie polskim stanowi, iż cudzoziemcowi można na jego wniosek nadać obywatelstwo polskie, jeżeli zamieszkuje w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, co najmniej pięć lat. Możliwe jest - w przypadkach szczególnie uzasadnionych - nadanie cudzoziemcowi na jego wniosek obywatelstwa polskiego, chociażby nie zamieszkiwał w Polsce na podstawie zezwolenia na osiedlenie się pięciu lat. Proszę jednak pamiętać, iż nadanie obywatelstwa polskiego może być uzależnione od złożenia dowodu utraty lub zwolnienia z obywatelstwa obcego. Nie jest to obowiązek bezwzględny, ale może zostać narzucony w jakimś konkretnym przypadku. Zakładamy, iż w pytaniu chodzi o Konwencję między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa, która została podpisana w Warszawie dnia 31 marca 1965 r. Konwencja ta obowiązuje nadal. Większość jej postanowień dotyczy jednak dzieci pochodzących z małżeństw obywateli Polski i Rosji. Nie wyłącza ona jednak możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa. Podobnie jak w przypadku postanowień Konwencji między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w sprawie uregulowania obywatelstwa osób o podwójnym obywatelstwie, podpisanej w Warszawie dnia 21 stycznia 1958 r. Jednak także postanowienia tej konwencji nie wyłączają możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

Regis

12.7.2018 16:42:34

Re: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

28 lipca 2004 r. weszła w życie podpisana pomiędzy Polską a Rosyią umowa pozwalająca obywatelom tych krajow posiadać podwójne obywatelstwo. Wcześniej na podstawie konwencji zapobiegającej podwójnemu obywatelstwu zawartej pomiędzy PRL i ZSRR z 1965r. obywatele tych krajów nie mogli posiadać drugiego obywatelstwa. Po uzyskaniu pozytywnie rozpatrzonej decyzji od władz Polskich, osoba ubiegająca sie o obywatelstwo Polskie NIE MA obowiązku zrzeczenia się obywatelstwa Rosyjskiego.

mmm

8.3.2017 17:6:46

Re: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

Dzień dobry, chciałam zapytać o podwójne obywatelstwo w przypadku małżeństwa. Wiem, że Rosja często każe zrzec się rosyjskiego w przypadku nabycia np. polskiego (nie wiem, czy w przypadku małżeństwa też), a w Polsce jest tak samo? Jeśli wyjdę za mąż za Rosjanina (ma pradziadka Polaka, więc jakieś minimalne pokrewieństwo z Polską jest), to czy może uzyskać obywatelstwo polskie nie tracąc rosyjskiego? Jest to wszak trochę inna droga niż osoba totalnie obca krajowi, np. ktoś, kto przyjechał by studiować, ale nie zakłada tu rodziny.

Helmut von Janusc

16.10.2014 11:31:20

Re: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

posiadam dwa obywatelstwa RP i D. Posiadam podwojne prawa jazdy od 25 lat. Niemcy mieli chrapke na moja wlasnosc tj. polskie prawo jazdy - nic z tego moga sie wypchac. Jak przebywam w Ojczyznie, gdzie posiadam lokal wlasnosciowy, posluguje sie wylacznie polskimi dokumentami. Jak wracam do Vaterlandu, posluguje sie wylacznie niemieckimi dokumentami. Jest to na tyle wygodne, poniewaz przypadkowe odebranie niemieckiego dokumentu za ciezkie zlamanie przepisow w ruchu drogowym, skutkowaloby moja emigracja do Polski na czas nieokreslony - dalej jako obywatel niemiecki, mialbym prawo do zasilku socjalnego w miejscu zamieszkania (Bank itp.) Konkludujac, dobrze miec komplet dokumentow dwoch "zaprzyjaznionych" krajow.....

EMI

7.9.2013 13:17:47

Re: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

Dzień dobry Mam obywatelstwo amerykańskie .Moi dziadkowie pochodzili z Polski . Dziadek urodził się w Warszawie , babcia na kresach w Słucku . Niestety nie mam żadnych potwerdzonych dokumentów na tą okoliczność , nie mniej jednak w Polsce mieszka wiekszość rodziny mojej matki . W jaki sposób mogę się ubiegać o podwójne obywatelstwo ?

mjc

6.9.2012 18:37:1

Re: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

STARY, NIE WSTYDŻ SIĘ, ŻE NIE ZNASZ TEJ USTAWY, wysil się głupku podaj o co cię, ciecia pytają ! Albo zniknij z tej strony! Nie kompromituj innych. /To tak w ramach zwalczania nonszalandzkich kretynów/

Jan

29.9.2010 22:0:55

Re: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

"wtedy istnieje wyjątek (ustawa 82)" Mógłbyś podać o jaką konkretnie ustawę chodzi?

Sławek

19.1.2010 15:12:12

Re: Obywatelstwo polskie a podwójne obywatelstwo

Jeszcze inną kwestią jest to w jaki sposób nabyło się prawo na osiedlenie się w polsce.Jeżeli w zwykły sposób po długim zamieszkaniu,studia,praca etc. i nie ma się polskigo pochodzenia to niestety będzie trzeba dostarczyć dowód zrzeszenia się obcego obywatelstwa. Ale jeżeli kartę pobytu na osiedlenie się dostało na zasadzie repatriacji lub polskich korzeni to wtedy istnieje wyjątek (ustawa 82) o tym że prezydent w drodze wyjątku nie wymaga zrzeszenia się obywatelstwa obcego w celu nadania polskiego.

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 1.2.2010

  Zmiana nazwiska lub imienia - Jak zmienić nazwisko?

  Z pewnością nikt nie chciałby mieć nazwiska, którego brzmienie wywołuje drwiące uśmiechy wśród znajomych. Niestety zdarza się dość często, że czyjeś nazwisko lub imię może (...)

 • 15.12.2017

  Sąd właściwy do rozpoznania sprawy rozwodowej

  Osoby zainteresowane złożeniem pozwu o rozwód zwykle nie zwracają uwagi na to, do którego sądu kierują pozew rozwodowy, koncentrując się na jego merytorycznej treści. Tymczasem właściwość (...)

 • 20.5.2005

  Zwrot podatku VAT na granicy - stan prawny do 30 kwietnia 2004 r.

  Z tej porady uzyskasz informacje o tym kiedy możesz uzyskać zwrot podatku VAT, który zapłaciłeś kupując polskie towary i co zrobić, żeby te pieniądze odzyskać. Jakie warunki należy spełnić, (...)

 • 6.9.2007

  Jak uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego?

  Żeby zostać tłumaczem przysięgłym, trzeba spełniać określone warunki, a ponadto zdać z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka (...)

 • 20.11.2017

  Dowód osobisty - czyli co?

  Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. (...)