Ochrona lokatorów w spółdzielni

Pytanie:

Czy jako podmiot spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mogę posługiwać się przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów w relacji z organami spółdzielni mieszkaniowej? W jakim zakresie można stosować przepisy tej ustawy do mieszkań spółdzielczych - własnościowych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego stanowi, iż przepisy niniejszej ustawy nie naruszają przepisów innych ustaw regulujących ochronę praw lokatorów w sposób korzystniejszy dla lokatora. Jednocześnie ustawa definiuje "lokatora" jako "najemcę lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności", czyli "w poczet lokatorów" zalicza również osobę korzystającą z lokalu na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Ustawa znajduje więc zastosowanie w stosunkach spółdzielczych, jednak do rzadkości będzie należeć sytuacja, w której przepisy prawa spółdzielczego (a w szczególności ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) nie będą regulować treści stosunku między spółdzielnią a jej członkiem korzystniej niż czyni to ustawa o ochronie praw lokatorów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

kasia

26.11.2012 20:33:53

Re: Ochrona lokatorów w spółdzielni

witam mam mieszkanie wlasnosciowe-spoldzielcze. jestem bardzo zaniepokojona ta sytuacja ktora mnie spotkala poniewaz pani prezes spoldzielni przyslala mi rozliczenie za centralne ogrzewanie iz moje mieszkanie ma nie doplate w wysokosci 720zl ktora musze uiscic do konca tego roku troche mnie ta suma zwalila z nog poniewaz my jako blok spoldzielczy placimy za ogrzewanie caly rok i dodam ze nie mamy pomiernikow na grzejnikach, oplala nas kotlownia ktora sie znajduje przy bloku a za metr kwadratowy placimi 6,09zl ja mam 52m to za samo ogrzewanie place 320zl co miesiac niewiem co w takiej sytuacji zrobic prosze o porady gzie mam sie udac i co robic

Garbiela

15.3.2010 23:52:44

Re: Ochrona lokatorów w spółdzielni

Czy w związku z tą ustawą jako lokator mieszkający na parterze w budynku z windą mam obowiązek płacić za windę, z której w ogóle nie korzystam i to jeszcze po przeliczeniu przez metry kwadratowe zajmowanego przeze mnie mieszkania? Według mnie to jest jakiś absurd i wyciąganie pieniędzy, gdyż co miesiąc płacę grube pieniądze na remonty i konserwację bloku. Proszę o odpowiedź.

Garbiela

15.3.2010 23:51:59

Re: Ochrona lokatorów w spółdzielni

Czy w związku z tą ustawą jako lokator mieszkający na parterze w budynku z windą mam obowiązek płacić za windę, z której w ogóle nie korzystam i to jeszcze po przeliczeniu przez metry kwadratowe zajmowanego przeze mnie mieszkania? Według mnie to jest jakiś absurd i wyciąganie pieniędzy, gdyż co miesiąc płacę grube pieniądze na remonty i konserwację bloku. Proszę o odpowiedź.

Garbiela

15.3.2010 23:49:43

Re: Ochrona lokatorów w spółdzielni

Czy w związku z tą ustawą jako lokator mieszkający na parterze w budynku z windą mam obowiązek płacić za windę, z której w ogóle nie korzystam i to jeszcze po przeliczeniu przez metry kwadratowe zajmowanego przeze mnie mieszkania? Według mnie to jest jakiś absurd i wyciąganie pieniędzy, gdyż co miesiąc płacę grube pieniądze na remonty i konserwację bloku. Proszę o odpowiedź.

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: