Oddelegowanie członka rady nadzorczej do zarządu

Pytanie:

"Czy w spółce z o.o., zgodnie z przepisami ksh, Rada Nadzorcza (tudzież inny organ) może oddelegować członka Rady do czasowego wykonywania funkcji Prezesa Zarządu, jeśli Prezes z ważnych powodów (np. choroba) nie może sprawować swojej funkcji? W jaki sposób zarejestrować to w KRS? Druk KRS-ZK nie przewiduje oddelegowania, a jedynie, zmianę danych, wykreślenie, ewentualnie zawieszenie."

Odpowiedź prawnika: Oddelegowanie członka rady nadzorczej do zarządu

Możliwość oddelegowania członka rady nadzorczej do pełnienia funkcji członka zarządu przewidują jedynie w sposób wyraźny przepisy regulujące działalność spółki akcyjnej, podobnej możliwości ustawodawca nie przewidział wprost dla sp. z o.o. Możliwość takiego oddelegowania w sp. z o.o. jest przedmiotem kontrowersji w doktrynie prawa spółek. Również praktyka niektórych sądów nie dopuszcza takiej możliwości, nawet przewidzianej w umowie spółki uznając, że jest ona sprzeczna z zasadami ksh przyjętymi dla tego typu spółki. Na co warto zwrócić uwagę, to przepis art. 214 ksh wręcz wprost zakazujący pełnienia jednocześnie funkcji członka zarządu i rady nadzorczej. Z kolei argumentem podawanym za możliwością oddelegowania członka rady do pełnienia funkcji w zarządzie, jest zasada swobody umów oraz to, że art. 220 ksh (mówiąc o rozszerzeniu kompetencji rady nadzorczej) zawiera tylko przykładowe uprawnienia, o które może być poszerzona kompetencja rady nadzorczej w spółce z o.o.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika