Odłączenie wody

Pytanie:

"Mieszkańcy (choć nie wszyscy) płacą czynsz. Jest w nim opłata za wodę. Administrator - uzurpator próbujący wyłudzić kamienice - nie płaci za wodę od miesięcy. "wodociągi" grożą odłączeniem wody lokatorom. Kamienica pożydowska, właścicieli z udokumentowaną własnością brak. "Lewy" administrator zbiera czynsz ale za wodę płacić nie chce. Kilka miesięcy wstecz podpisał w "wodociągach" zobowiązanie do spłaty zadłużenia ale... narosło ono do kilku tysięcy. Czy "wodociągi maja prawo odłączyć wodę (jedyne ujęcie wody pitnej)? Jeśli tak to jak uniknąć odłączenia wody? Jak można ukarać, wpłynąć na administratora - uzurpatora by wywiązywał się ze swych powinności?"

Odpowiedź prawnika: Odłączenie wody

Zgodnie z art. 8 ustawy o o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może odciąć dostawę wody lub zamknąć przyłącze kanalizacyjne, między innymi, jeżeli odbiorca usług wodociągowo-kanalizacyjnych (czyli ten kto korzysta z usług wodociągowo-kanalizacyjnych z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie pisemnej umowy z przedsiębiorstwem)  nie uiścił należności za pełne dwa okresy obrachunkowe, następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty.  Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, które odcięło dostawę wody z tej przyczyny jest obowiązane do równoczesnego udostępnienia zastępczego punktu poboru wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i poinformowania o możliwościach korzystania z tego punktu. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne o zamiarze odcięcia dostawy wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego oraz o miejscach i sposobie udostępniania zastępczych punktów poboru wody zawiadamia powiatowego inspektora sanitarnego, wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz odbiorcę usług co najmniej na 20 dni przed planowanym terminem odcięcia dostaw wody lub zamknięcia przyłącza kanalizacyjnego.

W pierwszej kolejności należy zorientować się, kto i w czyim imieniu zawarł umowę o dostawę wody. Na osobie, która zawarła umowę ciąży obowiązek zapłaty. Zgodnie z ustawą, rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków są prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z odbiorcami usług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilości dostarczonej wody i odprowadzonych ścieków. Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Jeżeli opłaty za wodę nie zostaną uiszczone, istnieje realna groźba odcięcia wody. W takiej sytuacji, chcąc korzystać nadal z wody, możecie Państwo w wodociągach spłacić ten (cudzy) dług.

Ponadto wskazać należy, że brak wody będzie sprawiał, że rzecz najęta będzie mieć wady.  Jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.

Jeżeli zarządca nie przeznacza opłaty zbieranej od Państwa na wodę, lecz zatrzymuje ją dla siebie to nie wywiązuje się prawidłowo z zarządu, jest bezpodstawnie wzbogacony i najprawdopodobniej dopuszcza się przestępstwa, co powinno zostać zgłoszone na policję.

Należy jeszcze raz podkreślić, że jeżeli macie Państwo wątpliwości co do tego, czy administrator jest uprawniony do pobierania opłat, należy je składać do depozytu sądowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ploczanin 2013-01-06 13:48:27

    mieszkaniowa odloniczla cieplam wode za 5000cy zloty ich to nie opchodzi ze jest chore dziecko mieszkaniec plocka


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika