Odległość linii średniego napięcia od granicy

Pytanie:

"13 lat temu moją nieruchomość (nieużytki rolne) przekwalifikowałam na teren zalesiony. Kilka lat później wzdłuż granicy mojej nieruchomości (gdy posadzone tam drzewa były jeszcze dość niskie) i poprowadzono linię średniego napięcia. Zrobiono to nieudolnie, ponieważ na rogu mojej działki linia zachodzi nad mój teren. Niedawno bez zawiadamiania mnie o tym pracownicy Zakładu Energetycznego wycięli na mojej posiadłości ponad 30 drzew, które już zdążyły podrosnąć i sięgały już do przewodów. Nadmieniam, że nigdy nie wyrażałam zgody na przeprowadzenie linii nad moją nieruchomością Czy istnieją przepisy regulujące odległość linii energetycznych od granicy nieruchomości? Czy pracownicy Zakładu Energetycznego mogą wejść na teren prywatny bez powiadomienia właściciela i wycinać znajdujące się w pobliżu drzewa?"

Odpowiedź prawnika: Odległość linii średniego napięcia od granicy

Linie energetyczne mogą przebiegać zarówno w granicach prywatnych działek, jak i w granicach innych terenów. W odniesieniu do terenów prywatnych brak przepisów, które nakazywałyby sytuowanie tych linii w określonej odległości od granicy. Jeżeli drzewa rosną w granicach prywatnej nieruchomości, pracownicy zakładu nie maja prawa ścinać drzew bez zgody właściciela. Z pytania wynika jednak, że drzewa oraz linia energetyczna biegły nie w obrębie prywatnej nieruchomości, lecz wzdłuż jej granicy (czyli po stronie nieruchomości sąsiedniej). Warto w tym wypadku dokładnie sprawdzić w ewidencji gruntów, jak przebiega granica nieruchomości.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • adam 2015-02-22 14:31:31

    a jaka odległosc od budynku mieszkalnego


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika