Odległość pasieki od granicy działki

Pytanie:

"W jakiej odległości od granic działki można ustawić pawilon z pszczołami (ulami) lub wolno stojące ule? Jakie przepisy regulują ten problem? "

Odpowiedź prawnika: Odległość pasieki od granicy działki

Wskazane w pytaniu zagadnienie (odległość budynków do granic nieruchomości) jest regulowane w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2002 r. o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie.

W obu powyższych rozporządzeniach brak jednak norm, które odnosiłyby się wprost do pojedynczych uli.

Pomimo braku takich uregulowań należy pamiętać, iż zbyt blisko ustawione przy granicy ule mogą zostać uznane za immisje (naruszanie prawa własności) w stosunku do nieruchomości sąsiednich. Przelatujące przez nieruchomość duże ilości pszczół mogą bowiem utrudniać korzystanie z niej przez właściciela. W takim wypadku właściciel może domagać się zaniechania takich naruszeń, czyli przeniesienia uli w inne miejsce.

Jeśli jednak te ule, czy też pawilony z pszczołami będą miałby taką konstrukcję, iż będą mogły zostać zakwalifikowane jako budynki (definicję tego pojęcia zawiera art. 3 pkt 2 prawa budowlanego, jest to zatem taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach), to zastosowanie znajdzie tu par. 12 rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z jego treścią w przypadku budynku,  zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę granicy, jego odległość od tej granicy powinna wynosić minimum 3 metry (w przypadku ściany posiadającej otwory okienne lub drzwiowe ta odległość powinna wynosić minimum  4 metry). Przy czym są to odległości minimalne, aby uniknąć zarzutu immisji ze strony właścicieli nieruchomości sąsiedniej (i biorąc pod uwagę duży zasięg przemieszczania się pszczół), należało by umiejscowić takie budynki jeszcze dalej od granic.    


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Rafał 2023-03-18 14:52:49

    Wystarczy pogadać z pszczelarzem, w większości są to ugodowi ludzie, a nie od razu straszyć policją sądem. Porażka to jest to że ludzie nie gadają już ze sobą tylko drą ryja.

  • Bożena Święch 2016-06-15 20:53:34

    mam ten sam problem facet postawił ule zaraz za płotem ,cały tydzień pracuję w hałasie, marzę o odpoczynku w ogrodzie. Niestety pszczoły mnie wyganiają i mojego psa, wnuczka gdy przyjedzie to siedzimy w domu ,a na huśtawce wiatr się huśta. Jesteśmy więżniami na swojej posesji i nic nie możemy zrobić. Nie jestem wrogiem pszczół , ale myślę ze powinna być ustawa regulująca te sprawy ,

  • Rozczarowana 2013-05-12 09:08:51

    Szczerze to jest bez sensu co dadzą te 3 metry ... nic ! To jest i tak za blisko teraz jest taka pora i pogoda że człowiek chciał by spędzić ten czas na własnej posesji a nie może bo sąsiada pszczoły zatruwaja mu życie ... taka działalność powinna znajdować się w miejscu gdzie w obrebie 200 metrów nie ma budynków mieszkalnych czy też prywatnych posesji użytkowanych w sezonie letnim ... To jest chore że nic nie można zrobić a nikt nikogo nie pyta o zdanie . Mój tata ma już całkowicie problem bo jest uczulony na jad pszczół i musi siedzieć całe dnie w domu gdy ma wolne . Porażka w naszym kraju nic nie jest takie jak powinno być a prawo nie robi nic z tym aby życie było lepsze .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika