Odmowa pracy w nadgodzinach
Pytanie:
"Około godziny 17:00 w piątek tester znalazł błąd w programie komputerowym, który tego dnia miał być dostarczony do klienta. Kierownik poprosił programistę o pozostanie w biurze i poprawienie błędu. Pracownik pracował tego dnia już 10 godzin. Pracownik odmówił wykonania polecenia zasłaniając się zmęczeniem i poszedł do domu. Wcześniej zaproponował wykonanie pracy wieczorem (co oznaczałoby konieczność przetestowania w nocy lub w sobotę rano, więc opóźnienie dostawy software\'u).Czy pracownika można ukarać upomnieniem na piśmie?"
Odpowiedź prawnika: Odmowa pracy w nadgodzinach
Kara upomnienia z art. 108 par. 1 Kodeksu pracy może być stosowana w razie nieprzestrzegania przez pracownika ustalonej organizacji i porzÄ…dku w procesie pracy, przepisów bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjÄ™tego sposobu potwierdzania przybycia i obecnoÅ›ci w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecnoÅ›ci w pracy. Jest to katalog zamkniÄ™ty i stanowi wyÅ‚Ä…czne podstawy wymierzenia kary upomnienia. Niewykonanie przez pracownika polecenia sÅ‚użbowego zgodnego z prawem i dotyczÄ…cego pracy może być zakwalifikowane jako naruszenie ustalonego porzÄ…dku pracy, o jakim mowa w art. 108 par. 1 Kodeksu pracy.
Pracodawca może zobowiÄ…zać pracownika do pracy w godzinach nadliczbowych, czyli ponad dobowy wymiar czasu pracy pracownika, wynikajÄ…cy z obowiÄ…zujÄ…cego pracownika systemu i rozkÅ‚adu czasu pracy, w dwóch przypadkach:
konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii
szczególnych potrzeb pracodawcy.
Konieczność naprawy bÅ‚Ä™du w programie, który stanowiÅ‚ zamówienie od Klienta PaÅ„stwa firmy i należaÅ‚o dostarczyć go w dniu wykrycia tego bÅ‚Ä™du, może stanowić szczególnÄ… potrzebÄ™ pracodawcy i tym samym może być przedmiotem polecenia, wydanego pracownikowi.
Pomimo iż z art. 108 k.p. nie wynika jasno, że uchybienie pracownika poleceniom pracodawcy musi być działaniem zawinionym i bezprawnym, orzecznictwo przyjmuje, że jest to jednak przesłanka zastosowania kary. Wymierzenie kary upomnienia uzasadnione jest nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy.
Liczba godzin nadliczbowy przepracowanych na podstawie art. 151 par 1 pkt 2 (szczególne potrzeby pracodawcy) nie może przekroczyć 150 godzin w roku kalendarzowym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?