Odmowa przedstawienia dowodów

Pytanie:

"W sądzie pracy toczy się sprawa przeciwko byłemu pracodawcy o zaległe wynagrodzenie i inne należności z tytułu pracy. Na ostatniej rozprawie sąd zobowiązał stronę pozwaną (pracodawcę) do złożenia wniosków dowodowych w terminie 30 dni od rozprawy pod rygorem ich nieuwzględnienia oraz wykonania mojego żądania co do ujawnienia w takim samym terminie obrotów z działalności firmy za ostatnie półrocze. Pracodawca nie wykonał ani jednego ani drugiego. Uznaje on tylko moje należności z tytułu wynagrodzenia podstawowego, natomiast odrzuca inne, jak nagroda jubileuszowa, delegacje, ryczałt za samochód, odsetki. Czy zatem nie może już zgłaszać żadnych zastrzeżeń co do moich roszczeń? Jeśli nie złożył wniosku w wyznaczonym terminie, to czy po tym terminie mam prawo żądać nieuwzględniania? Czy mogę sie upomnieć o wykaz obrotów (może mi sie to przydać przy występowaniu o egzekucję komorniczą)?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa przedstawienia dowodów

Może się zdarzyć, że strona procesowa odmawia przedstawienia dowodów na swoje twierdzenia. To, jakie znaczenie należy nadać takiej, oceni sąd. Będzie się przy tym kierował całokształtem sprawy. Nie można powiedzieć, że taka odmowa zawsze będzie oznaczać uznanie za prawdziwe twierdzeń strony przeciwnej.

Jeżeli pracodawca miał złożyć wnioski dowodowe pod rygorem ich nieuwzględnienia, a ich nie złożył, to sąd może (ale nie musi) już nie uwzględniać ewentualnych wniosków złożonych w dalszej części procesu. W takiej sytuacji nie będzie w stanie udowodnić swoich twierdzeń. To jednak także nie powoduje, iż zawsze za prawdziwe uznane zostaną twierdzenia strony przeciwnej.

W postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy niewykonywanie postanowień i zarządzeń sądu ma jeszcze inne negatywne skutki. Jeżeli bowiem strona postępuje tak bez usprawiedliwionych powodów, sąd może skazać ją na grzywnę (do 1000 zł) lub odmówić przyznania kosztów, o czym mówi art. 475 kpc. Odmowa przedstawienia dokumentu jest typowym przykładem sytuacji, w której zastosowanie może mieć ten przepis. Należy pamiętać, że powinna być to sytuacja ważna dla rozstrzygnięcia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika