Odmowa wyjazdu na delegację
Pytanie:
"Spółka z o.o. zatrudnia pracownika na pełny etat. Spółka podpisała umowę na realizację projektu w Afryce. W związku z tym pojawiła się konieczność wysłania pracownika na delegację na okres 2 tyg. do Afryki. Czy pracownik może odmówić wyjazdu w delegację?"
Odpowiedź prawnika: Odmowa wyjazdu na delegację
Co do zasady odmowa wyjazdu na delegację może być potraktowana jako odmowa wykonania polecenia służbowego. Takie polecenie wyjazdu powinno wiązać pracownika zgodnie z zasadą podporządkowania. Istnieje tylko jeden wyjątek od tej zasady – zgodnie z przepisem art. 178 § 1 i 2 k.p. kobiety w ciąży, jak i pracownika opiekującego się dzieckiem w wieku do 4 lat nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy. Z uprawnienia tego, czyli uzależnienia delegowania pracownika od wyrażenia przez niego zgody, korzystają również pracownicy – ojcowie lub opiekunowie dziecka w wieku do czterech lat – na podstawie art. 189¹ k.p.
Pracownik, który nie korzysta z tego uprawnienia może odmówić wykonania polecenia tylko w wyjątkowej sytuacji.
Odmowa wyjazdu w delegację jest odmową wykonania polecenia służbowego czyli niewykonaniem obowiązku pracowniczego i zależnie od okoliczności grozi za to kara upomnienia lub nagany, wypowiedzenie umowy o pracę czy w szczególnych wypadkach rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika (czyli tzw. dyscyplinarne). W razie zastosowania takich konsekwencji pracownik może przed sądem pracy ubiegać się o uznanie, że w danej, konkretnej sytuacji odmowa wykonania polecenia wyjazdu była uzasadniona czy usprawiedliwiona wyjątkowymi okolicznościami.
Zgodnie z art. 100 § 1 Kodeksu pracy pracownik ma obowiązek się podporządkować poleceniom pracodawcy, pod warunkiem że polecenia te dotyczą wykonywanej pracy – nie są sprzeczne z obowiązującym prawem i umową o pracę. Pracodawca powinien więc zwrócić uwagę na to, czy jego polecenie służbowe nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i czy może być przez pracownika zrealizowane.
Prosimy również o zapoznanie się z naszymi informacjami prawnymi:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?