Odpowiedzialność adwokata za pomówienie

Pytanie:

"Czy kuzynka podejrzana o przywłaszczenie znacznej sumy, której na koncie bankowym nigdy nie było i której też nigdy nie wypłacała może skarżyć o pomówienie zarówno spadkobierców właściciela konta jak i ich adwokata? Słyszałam, że zgodnie z prawem unijnym adwokat również może być oskarżony za przekazanie sprawy bez żadnych dowodów. Czy myśleć w tej sprawie o zniesławieniu, pomówieniu czy też o naruszeniu dóbr osobistych? Dodam, że nie mamy raczej chęci skarżyć spadkobierców, raczej chodzi nam o wiedzę i świadomość stanu prawnego, gdyby spadkobiercy jeszcze coś wymyślili."

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność adwokata za pomówienie

Przestępstwo zniesławienia, określone w art. 212 kodeksu karnego, jest też zamiennie określane jako pomówienie. Jest to, więc ten sam czyn, to samo przestępstwo. Natomiast naruszenie dóbr osobistych występuje bardzo często równolegle z pomówieniem. Jedna sytuacja, jedno zachowanie, może, bowiem stanowić zarówno pomówienie (przestępstwo), jak i naruszenie dóbr osobistych. Możliwe jest więc jednoczesne skierowanie oskarżenia prywatnego w sprawie karnej o zniesławienia, jak i skierowanie pozwu do sądu cywilnego o zadośćuczynienie i odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych.

Do zaistnienia odpowiedzialności adwokata nie ma znaczenia prawo unijne – o takiej odpowiedzialności możemy mówić już na podstawie prawa polskiego. Jeśli bowiem zachowanie adwokata spełnia w określonych okolicznościach znamiona przestępstwa, jakim jest zniesławienie lub zachowanie to stanowi naruszenie dóbr osobistych jakiejś osoby, to adwokat za taki czyn ponosi odpowiedzialność. Przy ocenie, czy mamy do czynienia z przestępstwem lub z naruszeniem dóbr osobistych należy jednak mieć na uwadze także specyfikę zawodu adwokata, który działa przede wszystkim w oparciu o informacje pochodzące od jego klienta.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika