Odpowiedzialność członka spółdzielni za jej straty
Pytanie:
"W jakim zakresie członek spółdzielni odpowiada za jej straty?"
Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność członka spółdzielni za jej straty
Art.19.§1. Prawa spółdzielczego, Członek spółdzielni obowiązany jest do wniesienia wpisowego oraz zadeklarowanych udziałów stosownie do postanowień statutu.§2.Członek spółdzielni uczestniczy w pokrywaniu jej strat do wysokości zadeklarowanych udziałów.
§3.Członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania.
Najogólniej rzecz ujmując, udział jest to określona w statucie kwota pieniężna (wysokość udziału), którą członek spółdzielni obowiązany jest wpłacić spółdzielni. Obowiązek ten wynika ze stosunku członkostwa. Udział jest deklarowany w formie pisemnej w deklaracji członkowskiej. Statut spółdzielni określa zarówno wysokość, jak i ilość udziałów, a także termin wymagalności roszczenia o jego zapłatę. Wpłata na udział powoduje, przy spełnieniu innych warunków ustawowych i statutowych, powstanie udziału. W świetle powyższego przepisu udział określa m.in. zakres uczestnictwa członka spółdzielni w pokrywaniu jej strat, a w spółdzielniach osób prawnych może być z nim związane prawo do głosu. Od instytucji wniesienia wpisowego oraz udziałów należy odróżnić obowiązek uiszczenia wkładów. Wniesienie przynajmniej jednego udziału jest obowiązkiem każdego członka spółdzielni, natomiast uiszczenie wkładu jest obowiązkowe tylko w sytuacji, gdy jest ono przewidziane w statucie. Jeśli statut przewiduje taki obowiązek, musi określać charakter i zakres przysługującego spółdzielni prawa do wkładów, wysokość wkładów oraz ich rodzaj. Wkłady (w przeciwieństwie do udziałów) mogą być w postaci niepieniężnej (np. aporty).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?