Odpowiedzialność prowadzącego parking strzeżony

Pytanie klienta:

""Jaka jest odpowiedzialność prowadzacego parking strzeżony, a jaka parking dozorowany? Jakie zapisy są obowiązkowe w regulaminie parkingu strzeżonego, a jakie w regulaminie parkingu dozorowanego?""

Odpowiedź prawnika:

Nie ma żadnych przepisów regulujących zasady funkcjonowania poszczególnych typów parkingów. W grę wchodziły będą tutaj przepisy ogólne kodeksu cywilnego o umowie przechowania. Zgodnie z art. 835 k.c., na mocy tej umowy przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu w przechowanie. Do odpowiedzialności przechowawcy zastosowanie znajduje głównie art. 837 k.c. Uzależnia on sposób przechowywania rzeczy od właściwości przechowywanej rzeczy oraz okoliczności, jeżeli umowa nie mówi inaczej.

Obowiązki i zakres odpowiedzialności przechowującego rzecz (prowadzącego parking) określić można na przykład w regulaminie. Z pewności odpowiedzialność nie będzie mogą zostać wyłączona w przypadku winy umyślnej przechowującego, może jednak zostać ograniczona do pewnych zdarzeń. Powinny one być dokładnie określone w regulaminie. Należy pamiętać, że aby regulamin obowiązywał strony musi zostać w prawidłowy sposób inkorporowany (doręczony). Należy umieścić go w takim miejscu, aby każda osoba korzystająca z parkingu mogła się z nim zapoznać.