Odpowiedzialność za wady materiałów

Pytanie:

"Wykonawca budowlany wykonał prace budowlane zgodnie z projektem architekta. Po ich wykonaniu okazało się, że w projekcie zalecono użycie niewłaściwych materiałów a wykonane prace z tego powodu obarczone są wadami istotnymi. Kto ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy: wykonawca czy architekt? Od kogo inwestor może dochodzić poniesionych przez niego kosztów?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za wady materiałów

Odpowiedź na to pytanie winna się oprzeć na przepisach kodeksu cywilnego odnoszących się do umowy o roboty budowlane oraz umowy o dzieło. Wydaje się bowiem, iż wykonawca zobowiązany był do wykonania określonych prac, do których zastosowanie znajdą przepisy Prawa budowlanego (co wskazuje na umowę o roboty budowlane); umowa o roboty budowlane jest zaś podtypem umowy o dzieło.

Istotne jest w tym wypadku określenie pozycji prawnej architekta w stosunku prawnym opisanym w pytaniu (we wzajemnych zależnościach istniejących między wykonawcą, inwestorem). Architekta należy tu potraktować jako osobę, z której pomocą inwestor swoje zobowiązanie wykonuje. 

Prawdą jest jednakże, iż wykonawca dzieła (robót) powinien ocenić przydatność materiałów, które chciałby dostarczyć zamawiający (inwestor). Winien on to ocenić przed zawarciem umowy, gdyż jest to istotny przedmiotowy element wiążącej strony umowy. Na wykonawcy spoczywa istotny obowiązek powiadomienia wykonawcy o wadliwości materiałów, które mają być użyte do wykonania dzieła (robót) – art. 634 kodeksu cywilnego. W efekcie, w opisywanej sytuacji zasadnym jest zauważyć, iż skoro wykonawca zobowiązany był wykonać dzieło na podstawie projektu dostarczonego przez architekta (i ze wszelkimi tego konsekwencjami, także w zakresie ilości i jakości materiałów), wadliwość dzieła, która wynikła z użycia niewłaściwych materiałów leży po stronie zamawiającego (inwestora). Na takim stanowisku stanął też Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 22 kwietnia 1986 r. sygn. akt I CR 16/86 stwierdzając, iż wykonawca nie odpowiada, gdy wady dzieła wynikły z wadliwości materiału dostarczonego przez zamawiającego lub wskutek wykonania dzieła według jego wskazówek, jeśli uprzedził zamawiającego o wynikającym stąd niebezpieczeństwie dla osiągnięcia umówionego rezultatu.

Wynika z powyższego, iż jeśli wykonawca nie zawiadomił inwestora o tym, Iż wykonanie dzieła może być obarczone wadami ze względu na niewłaściwe materiały, które miały być zgodnie z projektem użyte, będzie on odpowiedzialny za wady istotne powstałe w wyniku użycia niewłaściwych materiałów. Odwrotnie, gdy poinformował on bez zbędnej zwłoki inwestora o wadzie materiałów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • 123 2015-04-06 17:54:34

    witam postawilem jedna kadygnacje domu i zalalem schody i strop,po pewnym czasie na scianach budynku pojawil sie bialy nalot gdy pare razy spadl deszcz a polowki pustakow zaczely sie rozlatywac pustak i polowka jest MAX LEJER .Prosze o pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika