Odprawa rentowa dla nauczycielki
Pytanie:
"Jestem 47-letnią nauczycielką przedszkolną z 26-letnim stażem pracy. Zły stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarza specjalisty o braku rokowań do zdolności zarobkowej sprawia, że przebywam na zasiłku chorobowym. 23.05.06r. minie okres 182 dni nieprzerwanej niezdolności do pracy i zgodnie z decyzją pracodawcy (Przedszkole publiczne) otrzymam wypowiedzenie umowy o pracę. Ponieważ zgromadziłam niezbędną dokumentację medyczną i pracowniczą, dn.16.05.06 r. składam do ZUS wniosek o przyznanie mi renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy pracodawca w tej sytuacji jest zobowiązany do wypłacenia mi odprawy pieniężnej w związku z rozwiązaniem umowy o pracę? Jeśli tak, to w jakim wymiarze i na podstawie jakich aktów prawnych?"
Odpowiedź prawnika: Odprawa rentowa dla nauczycielki
Zakładamy, że jest Pani zatrudniona na podstawie mianowania. Pani sytuację reguluje ustawa z dnia z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. 2003r., nr 118, poz. 1112 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 2 stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni (w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia).
Odprawę pieniężną w związku z przejściem na rentę przewiduje art. 87 Karty Nauczyciela. W Pani przypadku zastosowanie ma przepis art. 87 ust. 2, który stanowi, iż nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem rentę z tytułu niezdolności do pracy i który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Wydaje się, że gdy pracodawca rozwiązuje stosunek pracy bez wypowiedzenia bez winy pracownika z powodu długotrwałej niezdolności do pracy z powodu choroby, a pracownik po tym fakcie uzyskuje decyzję organu ubezpieczeniowego stwierdzającą prawo lub renty, to w takiej sytuacji zachodzi związek między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem pracownika lub rentę.
Jeśli jednak miałaby Pani orzeczenie lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy i z tej przyczyny rozwiązano by stosunek pracy, to prawo do odprawy przysługiwałoby na podstawie art. 28 KN. Jest to odprawa w wysokości od jednego do sześciu miesięcznych wynagrodzeń.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?