Odrzucenie skargi kasacyjnej a prawomocność

Pytanie:

"W toku postępowania spadkowego (nieruchomość) wydano postanowienie, na które strona "przegrana" złożyła skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej. Uzasadnił to tym, iż nie występuje istotne zagadnienie prawne oraz nie istnieje potrzeba wykładni przepisów prawa budzących poważne wątpliwości. Nie zachodzi również nieważność postępowania. Skargę oparto to na art 398 par.1 k.p.c. Czy strona przegrana może nadal podważać moje prawo ustalone postanowieniem? Czy przedmiotowa odmowa zamyka postępowanie spadowe definitywnie? Czy jest to podstawa, aby można podjąć dalsze kroki tj. np. złożyć zeznania w urzędzie skarbowym, a następnie dokonać zmian w księdze wieczystej?"

Odpowiedź prawnika: Odrzucenie skargi kasacyjnej a prawomocność

Zgodnie z art. 363 § 1 w związku z art. 13 § 2 kodeksu postępowania cywilnego postanowienie orzekające co do istoty sprawy staje się prawomocne, jeżeli nie przysługuje co do niego środek odwoławczy. Dzieje się tak po bezskutecznym upływie terminu do zaskarżenia, po wyczerpaniu toku instancji, albo - wyjątkowo - gdy ustawa dopuszcza tylko jednoinstancyjne postępowanie, nie przewidując żadnego środka odwoławczego lub gdy sądem właściwym do rozpoznania sprawy w pierwszej (a tym samym jedynej) instancji jest Sąd Najwyższy.

W opisanym stanie faktycznym tok instancyjny został wyczerpany, a w związku z tym postanowienia sądu jest prawomocne. Uczestnik postępowania ma już zamkniętą drogę zaskarżania przedmiotowego postanowienia. Może więc Pan/Pani podjąć dalsze kroki w niniejszej sprawie, m.in. złożyć wniosek o dokonanie zmian prawa własności w Księdze wieczystej oraz dokonać odpowiedniego zgłoszenia Urzędzie skarbowym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika