Odśnieżanie chodnika przy drodze krajowej

Pytanie:

Posesja znajduje się przy drodze krajowej. Od drogi posesję oddziela chodnik szerokości ok. 1,4m oraz pas zieleni (ziemi) ok. 1m. Z jednej stron posesji znajduje się wyjście na chodnik z zakładu usługowego (w tym miejscu posesja jest połączona chodnikiem szer. ok. 1,2m. z chodnikiem przy drodze). Ze względu na moją częstą nieobecność nie mogę regularnie odśnieżać terenu przed posesją. Czy mam obowiązek odśnieżania głównego chodnika przy drodze? Czy reguluje to jakiś akt prawny lub może regulować np. uchwała rady miejskiej lub innej instytucji? (droga jest krajowa!)

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

Natomiast pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej należy już do zarządcy drogi.

Nie ma znaczenia, że jest to droga krajowa, chodzi tu bowiem o wszystkie drogi publiczne, nie tylko gminne. Częścią tej drogi publicznej i czy jest bezpośrednio przy granicy Pana działki. Jeśli miedzy chodnikiem a Pana nieruchomością jest pas zieleni, to nie ma obowiązku odśnieżania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY