Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa prawo telekomunikacyjne (Dz.U. 2004 Nr 171 poz. 1800) w art. 159 ust. 2 wyraźnie zakazuje takich działań jak: zapoznawanie się, utrwalanie, przechowywanie, przekazywanie lub inne wykorzystywanie treści lub danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną przez osoby inne niż nadawca i odbiorca komunikatu. Tajemnicą komunikacyjną jest objęta m. in. treść komunikatu. Z przepisu tego wynika, że operator nie może przechowywać treści wysyłanych sms-ów.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2005 r. w sprawie wypełniania przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych zadań i obowiązków na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego (Dz.U. 2005 Nr 187 poz. 1568) nakazuje operatorowi, by umożliwił m. in. dostęp do treści komunikatu i utrwalanie tych treści. Wydaje się jednak, że chodzi tu o dostęp do treści przesyłanych na bieżąco, a nie od treści przeszłych.
Możliwe jest natomiast uzyskanie od operatora billingu. W połączeniu z sms-em zapisanym w telefonie mógłby on stanowić dowód w sprawie, choć trzeba pamiętać, że sąd różnie może ocenić jego moc dowodową.
Ponadto proszę pamiętać, że Pańskie wnioski nie są dla prowadzącego postępowania wiążące. Nie musi on zatem przeprowadzać czynności, o którą Pan wnioskuje.