Odwołanie członków zarządu

Pytanie:

"Uzasadnione zastrzeżenia członków spółdzielni mieszkaniowej do pracy zarządu przejawiły się wnioskiem zebrań grup członkowskich o nieprzyjęcie rocznego sprawozdania z pracy zarządu. Z jakimi konsekwencjami należy się liczyć w przypadku, kiedy zgromadzenie przedstawicieli członków poprze wolę członków i sprawozdanie odrzuci? Zdaniem radcy prawnego uchwała o odwołaniu członków zarządu, którym zgromadzenie przedstawicieli nie udzieliło absolutorium, może zostać podjęta na następnym zebraniu, a nie na tym, na którym absolutorium nie udzielono. Jaka jest w tym przypadku korelacja z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Odwołanie członków zarządu

Prawo spółdzielcze stanowi, iż roczne sprawozdania finansowe spółdzielni podlegają badaniu pod względem rzetelności i prawidłowości. Uchwałę w tym zakresie podejmuje rada nadzorcza. Natomiast rozpatrywanie sprawozdań rady, zatwierdzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał co do wniosków członków spółdzielni, rady lub zarządu w tych sprawach i udzielanie absolutorium członkom zarządu należy do wyłącznej właściwości walnego zgromadzenia. Oczywiście, jeżeli w danej spółdzielni walne zgromadzenie zostało zastąpione zebraniami przedstawicieli, rozpatrywaniem powyższych problemów zajmują się właśnie one. Walne zgromadzenie (odpowiednio zebranie przedstawicieli) może odwołać tych członków zarządu, którym nie zostało udzielone absolutorium. Należy więc stwierdzić, iż konsekwencją sytuacji opisanej w pytaniu może być w pierwszej kolejności nieudzielenie zarządowi absolutorium, a co za tym idzie, ewentualne odwołanie członków zarządu. Zasady obowiązujące w przypadku ewentualnego odwoływania członków zarządu określone powinny być w statucie. Z prawa spółdzielczego nie wynika wprost, iż uchwała o odwołaniu zarządu powinna zostać podjęta na innym zebraniu niż ta o nieudzieleniu absolutorium; wydaje się to jednak celowe.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Boss 2011-10-18 22:36:51

    Jeżeli ktoś nie płaci czynszu czy prezes spółdzielni może odciąć wodę i ogrzewanie.Ogrzewanie jest viceprezesa a woda ma inna firma ale są regulowane rachunki za wodę


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika