Odwołanie prezesa spółki z o.o.

Pytanie:

"Istnieje potrzeba odwołania prezesa spółki z o.o. Czy procedura odwołania prezesa zarządu spółki z o.o. jest taka sama jak każdego innego członka zarządu. Czy istnieje możliwość odwołania się prezesa od odwołania. "

Odpowiedź prawnika: Odwołanie prezesa spółki z o.o.

Prezes zarządu spółki jest jednym z organów spółki i sprawy go dotyczące rozpatrywane i rozwiązywane są analogicznie jak każdego innego członka zarządu.

Zgodnie z powyższym, członek zarządu powoływany i odwoływany jest uchwałą wspólników, chyba, że umowa spółki inaczej stanowi. Uchwała wspólnika może być podjęta zarówno na zgromadzeniu, jak i bez jego odbywania zgromadzenia. Przy czym bez odbywania zgromadzenia wspólnicy mogą powziąć uchwałę o odwołaniu członka zarządu tylko wówczas, gdy wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo na głosowanie pisemne. Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Może to nastąpić bez podania przyczyn odwołania. Jednakże, nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Członkostwo w zarządzie ustaje w chwili odwołania (wpis w rejestrze sądowym ma charakter deklaratoryjny), jednakże umowa spółki, ewentualnie decyzja o odwołaniu, mogą zawierać odmienne uregulowania.

Idąc drogą orzecznictwa zauważamy, że odwołanie nie powoduje automatycznie ustania stosunku zatrudnienia (chyba że w regulacjach odnoszących się do tego stosunku przewidziano, iż przyczyną jego rozwiązania jest ustanie członkostwa w zarządzie). Jeżeli umowa będąca podstawą stosunku zatrudnienia ma być, po ustaniu stosunku członkostwa w zarządzie, rozwiązana przez wypowiedzenie, oświadczenie o wypowiedzeniu powinno być złożone przez zarząd, a nie przez radę nadzorczą (czy jej przewodniczącego). Odwołany członek zarządu ma nie tylko prawo, ale i obowiązek uczestniczyć - przez złożenie wyjaśnień - w przygotowywaniu dokumentów zamknięcia roku obrotowego oraz w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe. Uprawnienie (i obowiązek) do uczestniczenia w przygotowywaniu dokumentów może zostać wyłączone w akcie odwołania. Nie można natomiast, jak się wydaje, pozbawić odwołanego członka zarządu prawa uczestniczenia w zgromadzeniu zamykającym rok obrotowy. Jego uprawnienie do takiego udziału bowiem wynika z przepisów k.s.h., a jego wykonanie jest uwarunkowane tylko uprzednim zgłoszeniem odpowiedniego żądania. Takie rozwiązanie pozwala przeciwdziałać wytoczeniu przez spółkę bezzasadnego powództwa o odszkodowanie przeciwko odwołanemu członkowi zarządu, który zostałby pozbawiony możliwości jakiejkolwiek obrony przez wyłączenie jego uczestnictwa i uprawnienia do składania wyjaśnień na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. Na zgromadzeniu tym udziela się bowiem członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.

W kodeksie spółek handlowych nie znajdujemy instytucji odwołania się członka zarządu od odwołania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika