Odwołanie zebrania wspólnoty
Pytanie:
"Co zrobić gdy zebranie wspólnoty, do którego długo się przygotowywałem (i przygotowań tych jeszcze nie ukończyłem) zostało zwołane bez przewidywanej formy powiadomienia o nim wszystkich członków wspólnoty? Zebranie zostało ogłoszone bez wysłania pisemnych imiennych zawiadomień do członków wspólnoty a jedynie poprzez wywieszenie na klatce schodowej budynku niepodpisanej informacji o zebraniu i to kilka dni (mniej niż 5) przed ogłoszonym terminem zebrania. W dodatku wiadome zarządowi jest, że większość członków wspólnoty w budynku tym nie zamieszkuje. Planuję na zebraniu zainicjować ważne dyskusje i zmiany we wspólnocie, ale na to zebranie nikt nie dotrze a zarząd zapewne planuje sobie wygodne sprawy rozesłać potem do głosowania korespondencyjnego i po kłopocie. Jakie konkretnie skuteczne kroki należy podjąć by unieważnić te fikcyjne zebranie i zmusić zarząd do zwołania prawidłowego zebrania? "
Odpowiedź prawnika: Odwołanie zebrania wspólnoty
Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o własności lokali zarząd bądź zarządca wspólnoty właścicieli lokali powinien o planowanym zebraniu poinformować każdego z członków wspólnoty na piśmie, w terminie nie późniejszym niż tydzień przed zebraniem. Jeśli istotnie w powyższym przypadku zarząd zawiadomił o zebraniu tylko w postaci pisemnego ogłoszenia i to później niż na tydzień przed zebraniem, to doszło do naruszenia wskazanego wyżej przepisu.
Jeżeli zwołane w taki sposób zebranie podejmie uchwałę, to każdy z właścicieli lokali będzie miał możliwość zaskarżenia takiej uchwały na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali.
W orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia z dnia 16 października 2002 r. (Sygn.: IV CKN 1351/2000) stwierdził on iż: niezawiadomienie członka wspólnoty mieszkaniowej o terminie zebrania właścicieli może stanowić podstawę uchylenia przez sąd uchwały, jeżeli zostanie wykazane, że uchybienie to mogło mieć wpływ na jej treść. Podobnie Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 11 stycznia 2007 r. (Sygn.: II CSK 370/2006): Uchybienia formalne, jakich dopuszczono się przed zebraniem wspólnoty mieszkaniowej, mogą być podstawą do uchylenia podjętych na nim uchwał tylko wtedy, jeżeli zostanie dowiedzione, że miały wpływ na treść tych uchwał.
Jeśli za słuszną przyjąć wykładnię zastosowaną przez Sąd Najwyższy w tych orzeczeniach, to w skardze na uchwałę zebrania wspólnoty należałoby wykazać, iż nieprawidłowe zwołanie tego zebrania wpłynęło na treść uchwał przez nie podjęte (tzn. gdyby zostało zwołane prawidłowo, to nie zostałyby one podjęte, bądź zostały przyjęte, ale o innej treści itp.).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?