Odzyskanie działki przekazanej za emeryturę

Pytanie:

"Sąsiad zamierza sprzedać 0,3 ha działkę rolną zabudowaną budynkiem mieszkalno-gospodarczym. Ponad 20 lat temu posiadał duże gospodarstwo rolne, w skład którego wchodziły między innymi działki gruntu o powierzchni ok. 1 ha bezpośrednio przyległe do jego zabudowań. Gospodarstwo to przekazał w zamian za emeryturę rolnicza na rzecz Skarbu Państwa i otrzymał na tej podstawie prawo dożywotniego użytkowania opisanych w zdaniu poprzednim przydomowych działek gruntu. Nowy nabywca tej nieruchomości proponuje jej nabycie za dobrą cenę, lecz wraz z omawianymi działkami przyległymi, będącymi w użytkowaniu dożywotnim. Jak sąsiad może nabyć od Skarbu Państwa z powrotem byłe swoje działki gruntu, stanowiące obecnie przedmiot jego użytkowania dożywotniego ustanowionego w zamian za przekazane ponad 20 lat temu gospodarstwo rolne?"

Odpowiedź prawnika: Odzyskanie działki przekazanej za emeryturę

Ze względu na niepełny opis sytuacji nie jesteśmy w stanie wywnioskować, na podstawie jakich przepisów doszło do przekazania gospodarstwa rolnego i ustanowienia prawa użytkowania. Niemniej jednak obecnie obowiązująca ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 7 poz. 25 ze zm.) w art. 118 stanowi, iż osobie, której przysługuje prawo użytkowania działki gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego Państwu, w myśl dotychczasowych przepisów, na jej wniosek przyznaje się nieodpłatnie własność tej działki. Decyzje w tych sprawach wydaje starosta. Skorzystanie z tego uprawnienia nie ma wpływu na wysokość emerytury i renty. Sąsiad może zatem skorzystać z tych regulacji w celu odzyskania własności działki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika