Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przedstawionej sytuacji należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 110 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.) zadania pomocy społecznej w gminach wykonują ośrodki pomocy społecznej, kierując się ustaleniami wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wójt udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy. Upoważnienie do wydawania wskazanych decyzji może być udzielone także innej osobie na wniosek kierownika pomocy społecznej (w tym np. zastępcy kierownika ośrodka pomocy społecznej).
Mając na względzie powyższe uregulowania, wymaga wskazać na art. 2 pkt 6 ustawy 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 216, poz. 1584 z późn. zm), zgodnie z którym, ustawę tę stosuje się m.in. do kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz innych osób wydających decyzje administracyjne w imieniu wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Osoby te, zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy, w okresie pełnienia funkcji lub zajmowania stanowisk nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Reasumując podkreślić więc należy, iż w świetle wskazanych uregulowań prawnych, zastępcę kierownika gminnego ośrodka pomocy społecznej, który posiada upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu wójta, obowiązują przepisy ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.