Okulary dla pracownika niepełnosprawnego

Pytanie:

Pracownik który jest zatrudniony na umowę na czas określony na trzy miesiące zakupił okulary, ponieważ pracuje przy komputerze. Czy po ukończeniu umowy były pracownik powinien zwrócić pracodawcy okulary?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148 poz. 973) nałożone zostały na pracodawcę, w związku z zatrudnieniem pracownika na stanowisku wyposażonym w monitor, dwa podstawowe obowiązki. Pierwszym z nich jest zapewnienie pracownikom profilaktycznej opieki zdrowotnej. Natomiast drugim jest obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniami lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Jak więc wynika z w/w przepisu, pracodawca nie ma obowiązku powierzenia swojego mienia pracownikowi (powierzenia okularów korekcyjnych), ale ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych co stanowi rzecz osobistą tych pracowników. Jest to bowiem świadczenie przysługujące pracownikowi.

W związku z powyższym, w przypadku rozwiązania stosunku pracy, pracodawca nie ma prawa żądać od pracownika zwroty okularów korekcyjnych. Pracodawca bowiem refunduje (czyli przeznacza konkretną kwotę na zakup okularów na własność pracownika) pracownikowi takie okulary - nie powierza z obowiązkiem ich zwrotu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: