Opieka nad ubezwłasnowolnionym a kurator

Pytanie:

"Mój szwagier jest opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej. Jako opiekun prawny złożył wniosek do sądu z zamiarem sprzedaży części majątku osoby chorej i jest też tam wniosek o ustanowienie kuratora (podane nazwisko osoby, którą sam wybrał). Jaki cel w tej sprawie ma ustanowienie kuratora? Przez rok opieki nigdy o ustanowieniu kuratora nie wspominał, stąd dziwi mnie takie podejście do sprawy. Przypuszczam tylko, że być może bez kuratora nie mógłby dokonywać czy starać sie o sprzedaż majątku. Czy gdy ustanowiony jest opiekun prawny, musi być ustanowiony również kurator? Czy można mieć opiekę bez kuratora?"

Odpowiedź prawnika: Opieka nad ubezwłasnowolnionym a kurator

Dla osoby, która już pozostaje pod opieką, kuratora ustanawia się tylko w określonych sytuacjach. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że jeżeli opiekun doznaje przemijającej przeszkody w sprawowaniu opieki, sąd opiekuńczy może ustanowić kuratora. Ponadto przepisy kodeksu stanowią, iż opiekun nie może reprezentować osób pozostających pod jego opieką:

  • przy czynnościach prawnych między tymi osobami,
  • przy czynnościach prawnych między jedną z tych osób a opiekunem albo jego małżonkiem, zstępnym, wstępnym lub rodzeństwem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz osoby pozostającej pod opieką.

W takich sytuacjach także powinno ustanawiać się kuratora. Być może zatem szwagier zamierza dokonać sprzedaży części majątku osoby ubezwłasnowolnionej na swoją rzecz albo na rzecz jednej z osób wymienionych w pkt 2 i dlatego złożył wniosek o ustanowienie kuratora.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika