e-prawnik.pl Porady prawne

Opiekun dziecka jego przedstawicielem

Pytanie:

Czy dyrektor Domu Dziecka może być przedstawicielem ustawowym wychowanka w procesie karnym?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Opiekun dziecka jego przedstawicielem

27.8.2004

Samo umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej nigdy nie powoduje utraty władzy rodzicielskiej przez rodziców. Zgodnie z poglądem doktryny (K. Jagielski "Istota i treść władzy rodzicielskiej", SC 1963, t. III, s. 150), ingerencja sądu na podstawie art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie może iść tak daleko, aby stała się w praktyce równoznaczna z pozbawieniem rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu rodzinnego. W związku z powyższym, jeśli władza nadal przysługuje rodzicom, to oni są przedstawicielami ustawowymi dziecka, w przypadku gdyby jednak nie mogli dziecka reprezentować, sąd opiekuńczy ustanawia kuratora. Gdyby w placówce umieszczono dziecko, którego rodzice zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej, wówczas sąd rodzinny ustanawia opiekę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ