Opinia biegłego oparta nie niepełnym materiale

Pytanie:

"W toczącym się postępowaniu karnym sąd powołał biegłych z zakresu techniki i motoryzacji celem ustalenia wartości rynkowych pojazdów objętych aktem oskarżenia. Zarzut w akcie oskarżenia dotyczy narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie cła i podatku podczas odprawy celnej tych pojazdów na przełomie 1998 i 1999 roku. Ponieważ od czasu sprowadzenia tych pojazdów i ich odprawy celnej minęło już blisko 10 lat, większość aut już nie ma na rynku lub ich stan nie jest adekwatny do tego, jaki był w roku 1998. Biegli powołani przez sąd ustalają wartości rynkowe tych aut na rok 1998/1999. Jedynym źródłem, jakim posługują się biegli, by ustalić wartości rynkowe tych aut, są dokumenty zebrane w sprawie, a znajdujące się w aktach postępowania. Z dokumentów, jakie posiada sąd, nie wynikają wszystkie dane techniczne i dane wyposażenia tych pojazdów, co niewątpliwie nie pozwoli biegłym dokładnie ustalić wartości rynkowych tych aut. Czy w takim przypadku wykonana przez biegłych wycena pojazdów, bez rzeczywistych oględzin, a tylko na podstawie dokumentów, które nie uwzględniają wszystkich danych i wyposażenia, może stanowić dla sądu wystarczający dowód w sprawie? "

Odpowiedź prawnika: Opinia biegłego oparta nie niepełnym materiale

Opinia biegłego w postępowaniu sądowym powinna być pełna, jasna i niesprzeczna. Opinia jest "niepełna" m.in. wtedy, gdy nie uwzględnia wszystkich istotnych dla rozstrzygnięcia dowodów ujawnionych w toku postępowania. Jeżeli zatem w sprawie ujawnione zostały także inne dowody poza dokumentami (np. zeznania świadków), są one istotne, a biegły ich nie uwzględnił, można zarzucić opinii, iż jest niepełna. O tym jednak, czy rzeczywiście taka jest, decyduje sąd.

Oskarżony może składać wniosek o uzupełnienie opinii przez tego samego biegłego albo powołanie innego. Musi jednak wykazać (i przekonać sąd), że opinia rzeczywiście jest "niepełna". W razie odrzucenia przez sąd wniosku (co sąd powinien uzasadnić), można ten zarzut podnieść w apelacji od wyroku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika