Opis i oszacowanie

Pytanie:

"Po wniesieniu skargi Sąd nakazał komornikowi dokonanie w całości ponownie opisu i oszacowania nieruchomości. 18.04.07 komornik dokonał ponownego opisu i oszacowania. Poprzednia niestaranność komornika wynikała z zaniżenia o 70 % widniejących wpisów (zastawów) hipotecznych w księgach do podanych w opisie i oszacowaniu. Protokołu nie podpisywałem (odmówiłem), komornik nie zostawił kopii. Wartość opisu pozostała jak poprzednio – 70 tys. zł. Wcześniej w tej kwestii nie wnosiłem sprzeciwu, ale obecnie robiąc rozeznanie w ubezpieczeniach trzy firmy ubezpieczeniowe wyceniły nieruchomość na około 300 tys. Czy komornik powinien pozostawić kopię protokołu? Gdy nie mam kopii jak mam wnieść sprzeciw co do różnicy wartości pomiędzy starym operatem a obecnymi cenami, które jak wiadomo rosną a wyceny firm ubezpieczeniowych to potwierdzają? Czy termin idzie od dziś czy komornik przyśle opis i oszacowanie i od momentu odbioru? Co prawda oczekuję na rozpatrzenie zażalenia na klauzulę wykonalności przez sąd okręgowy nałożonej na mnie jako małżonka, ale gdyby komornikowi udało się sprzedać nieruchomość za 300 tys. pomimo kosztów byłbym usatysfakcjonowany. Czy można wystąpić o nowy operat i opis tak oby obecny się nie uprawomocnił, a nowy był faktycznym odzwierciedleniem obecnej ceny rynkowej?"

Odpowiedź prawnika: Opis i oszacowanie

Oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły uprawniony do szacowania nieruchomości na podstawie odrębnych przepisów. Zgodnie z przepisami rozporządzenia o czynnościach komorników sumę oszacowania nieruchomości ustala się według przeciętnych cen sprzedaży podobnych nieruchomości w tej samej okolicy, z uwzględnieniem stanu nieruchomości w dniu dokonania oszacowania. 

Zgodnie z art. 950 kodeksu postępowania cywilnego termin do zaskarżenia opisu i oszacowania liczy się od dnia jego ukończenia. Zasadniczo przez ukończenie czynności opisu i oszacowania należy rozumieć podpisanie przez komornika protokołu. Z opisu sytuacji wynika, że był Pan powiadomiony o terminie dokonania czynności przez komornika oraz uczestniczył w  niej. Należy więc uznać, iż komornik nie miał obowiązku zawiadamiać Pana o zakończeniu opisu i oszacowania.  

Zgodnie z art. 709 kpc komornik stwierdza każdą czynność egzekucyjną protokołem, który powinien zawierać:

  • oznaczenie miejsca i czasu czynności;  
  • imiona i nazwiska stron oraz innych osób uczestniczących w czynności;  
  • sprawozdanie z przebiegu czynności;  
  • wnioski i oświadczenia obecnych; 
  • wzmiankę o odczytaniu protokołu;  
  • podpisy obecnych lub wzmiankę o przyczynie braku podpisu;  
  • podpis komornika.  

Oprócz powyższego protokół powinien spełniać wymagania określone w art. 947 kpc.

Komornik nie ma obowiązku doręczenia kopii protokołu dla uczestników czynności. W związku z powyższym termin na wniesienie skargi rozpoczyna bieg jutro (nie wlicza się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie, od którego rozpoczyna się bieg terminu). 

Wystąpienie o sporządzenie nowego opisu i oszacowania raczej nie znajduje podstaw. Zgodnie bowiem z art. 951 kpc na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie, jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany. Jeśli kwestionuje Pan sposób dokonania wyceny czy jej wyniki raczej należałoby zrobić to w ramach skargi na czynności komornika i ewentualnego zażalenia na postanowienie sądu w tym przedmiocie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika