Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły uprawniony do szacowania nieruchomości na podstawie odrębnych przepisów. Zgodnie z przepisami rozporządzenia o czynnościach komorników sumę oszacowania nieruchomości ustala się według przeciętnych cen sprzedaży podobnych nieruchomości w tej samej okolicy, z uwzględnieniem stanu nieruchomości w dniu dokonania oszacowania.
Zgodnie z art. 950 kodeksu postępowania cywilnego termin do zaskarżenia opisu i oszacowania liczy się od dnia jego ukończenia. Zasadniczo przez ukończenie czynności opisu i oszacowania należy rozumieć podpisanie przez komornika protokołu. Z opisu sytuacji wynika, że był Pan powiadomiony o terminie dokonania czynności przez komornika oraz uczestniczył w niej. Należy więc uznać, iż komornik nie miał obowiązku zawiadamiać Pana o zakończeniu opisu i oszacowania.
Zgodnie z art. 709 kpc komornik stwierdza każdą czynność egzekucyjną protokołem, który powinien zawierać:
-
oznaczenie miejsca i czasu czynności;
-
imiona i nazwiska stron oraz innych osób uczestniczących w czynności;
-
sprawozdanie z przebiegu czynności;
-
wnioski i oświadczenia obecnych;
-
wzmiankę o odczytaniu protokołu;
-
podpisy obecnych lub wzmiankę o przyczynie braku podpisu;
-
podpis komornika.
Oprócz powyższego protokół powinien spełniać wymagania określone w art. 947 kpc.
Komornik nie ma obowiązku doręczenia kopii protokołu dla uczestników czynności. W związku z powyższym termin na wniesienie skargi rozpoczyna bieg jutro (nie wlicza się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie, od którego rozpoczyna się bieg terminu).
Wystąpienie o sporządzenie nowego opisu i oszacowania raczej nie znajduje podstaw. Zgodnie bowiem z art. 951 kpc na wniosek wierzyciela lub dłużnika może nastąpić dodatkowy opis i oszacowanie, jeżeli w stanie nieruchomości pomiędzy sporządzeniem opisu i oszacowania a terminem licytacyjnym zajdą istotne zmiany. Jeśli kwestionuje Pan sposób dokonania wyceny czy jej wyniki raczej należałoby zrobić to w ramach skargi na czynności komornika i ewentualnego zażalenia na postanowienie sądu w tym przedmiocie.