Pełnomocnictwo
Pytanie:
"Czy pełnomocnik, załączając odpis udzielonego mu pełnomocnictwa, powinien dokonać jego opłaty i poinformować o jej dokonaniu adresata pisma, np. oświadczając, że umocowanie do działania w imieniu mocodawcy stanowi udzielone mu, opłacone pełnomocnictwo, czy też może załączyć odpis tego pełnomocnictwa bez dokonania opłaty?"
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo
Pełnomocnictwo w przedstawionym stanie faktycznym nie ma charakteru procesowego, a materialnoprawny. Może być ono ustanowione przez zlecającego odpłatnie bądź nieodpłatnie, w zakresie czynności zwykłego zarządu lub innym, określonym w treści pełnomocnictwa. Udzielenie takiego pełnomocnictwa nie podlega jakiejkolwiek opłacie. Natomiast sporządzenie urzędowego odpisu pełnomocnictwa podlega opłacie – nie ma jednak znaczenia, z punktu widzenia ważności pełnomocnictwa, czy opłata ta została uiszczona, czy nie. Odpis sporządza notariusz, pobierając opłatę notarialną. Natomiast opłata skarbowa jest uiszczana w związku ze złożeniem odpisu pełnomocnictwa w postępowaniu administracyjnym – ze stanu faktycznego wynika jednak, że nie toczy się pomiędzy stronami żadne postępowanie administracyjne. Brak podstaw do żądania dowodu uiszczenia opłaty od sporządzenia odpisu osobom, wobec których działa pełnomocnik. Ma on jedynie obowiązek wykazania, że jest uprawniony do dokonywania czynności w imieniu mocodawcy – wymóg ten spełnia już samo przedstawienie urzędowego odpisu dokumentu pełnomocnictwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?