Opłata za odwołanie od kary za brak biletu

Pytanie:

"Czy PKP ma prawo pobierać opłatę manipulacyjną za rozpatrzenie odwołania się od niesłusznie wystawionego mandatu? W piśmie, jakie otrzymałam PKP zawiadamia mnie, że należności zostaną anulowane po wpłacie w/w opłaty. W przeciwnym wypadku zostanie wniesiony pozew do Sądu. "

Odpowiedź prawnika: Opłata za odwołanie od kary za brak biletu

Wewnętrzne postępowanie reklamacyjne jest określone regulaminem wydawanym przez PKP. Tryb wnoszenia odwołania od nałożonej przez przewoźnika opłaty dodatkowej (czyli tzw. "mandatu") nie jest regulowany przez przepisy prawa, a jedynie przez regulamin PKP, który ma charakter umowny zgodnie z art. 384 i nast. ustawy Kodeks cywilny, czyli stanowi składnik umowy przewozu zawieranej przez pasażera z przewoźnikiem z chwilą zakupu biletu lub zajęcia miejsca w środku transportu. Skoro regulamin ma charakter umowny, to znaczy, że pasażer godzi się na jego zastosowanie do zawieranej z przewoźnikiem umowy (oczywiście jest to zgoda "formalna", gdyż w rzeczywistości nikt nie zapoznaje się z ogólnymi warunkami umów przy zawieraniu umowy). Taka formalna zgoda na warunki umowy powoduje, że jest Pani związana jej postanowieniami, czyli m.in. że zgodziła się Pani na pobieranie przez PKP opłaty manipulacyjnej od wniesienia odwołania. Oczywiście istnieją środki prawne pozwalające konsumentowi na pozbawienie mocy prawnej takiego postanowienia regulaminu narzuconego przez przedsiebiorcę, które rażąco narusza jego interesy (art. 385 [1] ustawy Kodeks cywilny), jednak dochodzenie przez konsumenta uznania takiego postanowienia za niedozwolone następuje w postępowaniu sądowym (szczegóły w poradzie Niedozwolone klauzule umowne w obrocie z konsumentami). Poza tym, w razie wniesienia pozwu przeciwko pasażerowi przez PKP, pasażer może dowodzić wszelkimi środkami dowodowymi, że wysunięte przeciw niemu roszczenia PKP są niezasadne.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika