Opłata za przechowanie w lombardzie

Pytanie:

"Prowadzę działalność lombardową polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw. W wyniku wejścia ustawy antylichwiarskiej wiele lombardów stosuje teraz jako dodatkowe źródło przychodów opłatę za przechowanie zastawianych rzeczy. Jaka może być maksymalna opłata za przechowanie i czy wysokość jej jest regulowana jakimiś przepisami?"

Odpowiedź prawnika: Opłata za przechowanie w lombardzie

Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego - są to tzw. odsetki maksymalne. Na stan ze stycznia br. stopa lombardowa wynosi 5%, a więc wysokość odsetek nie może przekroczyć 20% w stosunku rocznym. Natomiast łączna kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki (z wyjątkiem kosztów dotyczących ubezpieczeń i zabezpieczeń) nie może przekroczyć 5% kwoty udzielonego kredytu konsumenckiego. Ponieważ zastaw rzeczy jest prawem związanym z umową o kredyt konsumencki należy uznać, że opłata za przechowanie rzeczy będzie wchodziła w skład kosztów związanych z tą umową, nie zaś z odrębną umową przechowania rzeczy. W wypadku umowy przechowania, wysokość wynagrodzenia za przechowanie zgodnie z art. 836 kodeksu cywilnego jest ustalana dowolnie przez strony, a jeśli brak ustalenia, przechowawcy należy się wynagrodzenie w danych stosunkach przyjęte. Koszty związane z kredytem konsumenckim obejmują także opłatę za przechowanie rzeczy zastawionej i nie mogą przekroczyć 5% kwoty kredytu.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika