Opłata za sprawę rozwodową

Pytanie:

"Pozew rozwodowy został złożony przez męża a więc on uiścił kwotę 650 zł - opłat sądowych. Przeszło przez okres dwóch lat trwała sprawa rozwodowa. W tym czasie odbyło się kilka rozpraw sądowych (6-7), przeprowadzane były badania w RODK, na rozprawy byli wzywani specjaliści z RODK w celu przesłuchania, były prowadzone specjalistyczne badania psychiatryczne obojga małżonków. Na ostatniej rozprawie (niecały rok temu) małżonkowie zdecydowali o próbie naprawy małżeństwa przez co rozwód został zawieszony. Od tego czasu mija rok i małżonkowie to wciąż podtrzymują. 1. Jeśli małżonkowie wciąż podtrzymują chęć naprawy małżeństwa to na kim ciąży obciążenie kosztami sądowymi (za te rozprawy sądowe, badania specjalistyczne): mężu, żonie czy wspólnie? "

Odpowiedź prawnika: Opłata za sprawę rozwodową

W przypadku, gdy mija rok od zawieszenia postępowania, sąd orzeknie najpewniej umorzenie postępowania sądowego.  Ponieważ zgodnie z art. 440 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego do postępowania w sprawie o rozwód stosuje się odpowiednio art. 428 par. 2 kpc.  Zgodnie z tym przepisem podjęcie postępowania następuje na wniosek powoda, nie wcześniej jednak niż po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia postępowania. W razie niezgłoszenia takiego wniosku w ciągu roku po zawieszeniu, sąd umorzy postępowanie. Umorzenie wywołuje takie same skutki, jak umorzenie postępowania zawieszonego na zgodny wniosek stron lub z powodu ich niestawiennictwa.  

Odnosząc się do konsekwencji związanych z uiszczeniem kosztów sądowych w przypadku zawieszonego postępowania należy odnieść się do treści przepisu art. 182 par. 4 kpc, zgodnie z którym z umorzeniem postępowania umarzają się nawzajem także koszty stron w danej instancji.

Maria Jędrzejewska w „Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga. Postępowanie zabezpieczające” (Warszawa 2009, LexisNexis) pisze: „Umorzenie zawieszonego postępowania powoduje, zgodnie z § 4 art. 182, umorzenie wzajemne kosztów, jakie poniosły strony w danej instancji. Dlatego umarzając postępowanie zawieszone w I instancji, sąd stwierdzi wzajemne umorzenie kosztów stron i nie będzie mógł zasądzić ich zwrotu na rzecz żadnej strony. Natomiast gdy do umorzenia zawieszonego postępowania dochodzi w sądzie II instancji, wtedy - wraz z uprawomocnieniem się orzeczenia sądu niższej instancji - pozostaje wiążące zawarte w nim postanowienie dotyczące kosztów postępowania”. 

W opisywanej sytuacji sąd najprawdopodobniej w sentencji postanowienia orzeknie o wzajemnym umorzeniu dotychczas poniesionych kosztów stron. Jeżeli do tej pory uiszczane były zaliczki na poczet opinii biegłych, także i tych kosztów nie będzie mógł zasądzić na rzecz żadnej ze stron.

O wzajemnym zniesieniu kosztów traktują także nasze informacje prawne:

Wzajemne zniesienie kosztów

Ugoda- wzajemne zniesienie kosztów


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika